Zniszczenie świecy chanukowej we Wrocławiu. Fot. Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, PAP/Paweł Supernak
Zniszczenie świecy chanukowej we Wrocławiu. Fot. Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, PAP/Paweł Supernak

Skandal we Wrocławiu. Sprawcy zniszczyli świecę chanukową i podpalili flagę Izraela

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 338
O wyczynie Grzegorza Brauna w Sejmie mówi cały świat. Haniebny czyn doczekał się swoich naśladowców. We Wrocławiu nieznani sprawcy dokonali dewastacji świecznika chanukowego i podpalili flagę Izraela. Działania w tej sprawie prowadzi już policja.

Haniebny czyn Brauna

We wtorek polityk Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Bosak. Obrady przejął marszałek Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu wykluczył posła Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie z udziałem Posła na Sejm RP. 


Kolejny świecznik chanukowy zniszczony 

We Wrocławiu nieznani sprawcy zainspirowali się czynami Brauna. "Wczoraj (czwartek - red.) w godzinach wieczornych 5 zamaskowanych bandytów dokonało dewastacji świecznika Chanukowego stojącego na ul. Oławskiej. Weszli na konstrukcję świecznika, wyciągnęli flagę Izraela, podpalili ją, a następnie dwóch z nich przewróciło konstrukcję dziewięcioramiennego świecznika, po czym wszyscy uciekli w stronę ulicy Świdnickiej" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Prezydent podkreślił, że policja zabezpieczyła monitoring i podjęte zostały działania mające na celu znalezienie sprawców przestępstwa. 

"Oświadczam z całą mocą i to kolejny raz: we Wrocławiu nie ma miejsca na żaden rasizm, ksenofobię, antysemityzm oraz inne dzikie oraz chuligańskie zachowania. Od lat piętnujemy tego typu postawy" – podsumował Jacek Sutryk.

Czym jest Chanuka? 

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca Kislew; w tradycyjnym kalendarzu jej obchody wypadają w listopadzie lub grudniu. Tegoroczna Chanuka rozpoczęła się wieczorem 7 grudnia i potrwa do wieczora 15 grudnia.

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt judaistycznych, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich, po zapadnięciu zmroku, Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika, znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

Święto Świateł upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad państwem Seleucydów. Gdy wojska Antiocha IV Epifanesa zdobyły Jerozolimę, władca zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. przed Chrystusem.

Podczas ponownego poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukiji ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu.

MP

Zniszczenie świecy chanukowej we Wrocławiu. Fot. Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo