Artysta od żołnierzy wyklętych nie pojedzie na festiwal w Wenecji. "Skandal i cenzura"

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
Afera w środowisku artystycznym. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił, że zamiast wystawy autorstwa Ignacego Czwartosa na Biennale w Wenecji, największe wydarzenie artystyczne świata, wyśle projekt rezerwowy. Projekt kojarzonego z prawicą Ignacego Czwartosa nazywał się „Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją". W sieci zawrzało po decyzji ministra Sienkiewicza.

Sienkiewicz zdecydował o zmianie autora polskiej wystawy

Wystawa autorstwa Czwartosa miała być ozdobą polskiego pawilonu na festiwalu Biennale w Wenecji. Motywem przewodnim dzieł artysty jest tragiczny los Polski w XX wieku. Malarz jest kojarzony ze środowiskami prawicowymi. Część jego prac poświęcona była m.in. żołnierzom wyklętym.

Niespodziewanie w  piątek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawił się komunikat, w którym poinformowano, że "Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, który obecnie pełni funkcję komisarza Pawilonu Polskiego, po przeanalizowaniu procedur konkursowych na projekt wystawy w ramach 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji w 2024 r. i po zapoznaniu się z opiniami i głosami środowisk, zaakceptował decyzję o niewdrażaniu projektu 'Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją' kuratorów Piotra Bernatowicza i Dariusza Karłowicza z udziałem Ignacego Czwartosa". Zamiast tego projektu szef resortu wybrał projekt zastępczy.


Burza w internecie po decyzji ministra. "Cenzura"

Na decyzję ministra Bartłomieja Sienkiewicza zareagował były wicepremier i minister kultury w rządzie PiS Piotr Gliński.

- Kolejny skandal Sienkiewicza! Po zniszczeniu mediów publicznych i zwolnieniu dyr. Zachęty, dziś wieczorem wybitny malarz Ignacy Czwartos dostał informację z MKiDN, że nie będzie reprezentował Polski na Bienalle w Wenecji. Legalnie wybrany, jak co roku, przez odpowiednią komisję. Cenzura i bezprawie. Co za pałkarski rząd. A z pracą warto sie zapoznać w Internecie. Czego sie boją? Choć reklamę zrobili na cały świat! - napisał polityk na Twitterze.


Praca Ignacego Czwartosa. Co chciał pokazać artysta?

Na przyszłorocznym Biennale Sztuki w Wenecji miały zostać zaprezentowane prace m.in. Ignacego Czwartosa.Dzieła artysty są poświęcone tragicznemu losowi Polski.

"Znamy zwycięzców konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na przyszłorocznym Biennale Sztuki w Wenecji. Jury wybrało propozycję kuratorów Piotra Bernatowicza i Dariusza Karłowicza „Ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją” z udziałem Ignacego Czwartosa. Wystawa Ignacego Czwartosa, którą pragniemy przedstawić na Biennale w Wenecji, to owoc głębokiego namysłu nad tragiczną historią XX wieku" - czytamy we fragmencie wpisu na oficjalnej stronie Polskiego Pawilonu w Wenecji na Facebooku.

Warto zauważyć, że większość komentarzy pod wpisem jest krytyczna dla unieważnionego już wyboru jury. Internauci uznali, że prace są zwyczajnie kiczowate. Mieli też wątpliwości odnośnie bezstronności komisji konkursowej.


MB

Fot.Polski pawilon w Wenecji. Źródło: Facebook.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura