Siedziba Polskiego Radia. Fot. PAP/Leszek Szymański
Siedziba Polskiego Radia. Fot. PAP/Leszek Szymański

Likwidacja lokalnych rozgłośni Polskiego Radia. Szef KRRiT protestuje

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu – poinformował w piątek wieczorem na portalu X szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz. Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odpowiada, że "takie decyzje są całkowicie bezprawne".

Minister kultury: Podjąłem decyzję o likwidacji 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia

Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczy rozgłośni wchodzących w skład Audytorium 17, powołanego w 2001 roku porozumienia radiowego koordynującego działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami.

W skład Audytorium 17 wchodzą: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra).


Andrzej Duda o nielegalnie przejętych mediach publicznych

W ubiegły wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szefa MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji. W sobotę prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Do tej pory decyzje MKiDN nie obejmowały rozgłośni regionalnych PR, które były zarządzane przez dotychczasowych prezesów.


Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: Decyzje ministra Sienkiewicza są bezprawne

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odnosząc się do piątkowej decyzji ministra kultury o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, uznał, że „decyzje te są całkowicie bezprawne” - jak napisał w piątek na portalu X.

„Minister Kultury B. Sienkiewicz zakomunikował, że podjął »decyzję o likwidacji« 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Jako Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stwierdzam, że decyzje te są całkowicie bezprawne, naruszające ustawę o radiofonii i telewizji, ustawę o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji, który mówi, że organy państwa działają w na podstawie i w granicach prawa” - napisał Świrski.

KW

Źródło zdjęcia: Siedziba Polskiego Radia. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura