Tablica z napisem Ministerstwo Sprawiedliwości na gmach resortu w Warszawie. (az/awol) PAP/Albert Zawada
Tablica z napisem Ministerstwo Sprawiedliwości na gmach resortu w Warszawie. (az/awol) PAP/Albert Zawada

Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości wstrzymane. Kontrole obejmą ponad 100 podmiotów

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane. Decyzja weszła w życie 27 grudnia i od tego dnia każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości wstrzymane. Ministerstwo tłumaczy

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie, że 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczono, że od tego dnia "każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody". Jak podkreślono, "resort prowadzi szczegółowy audyt Funduszu".

"Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono w nim, że w pierwszym etapie kontroli weryfikowane są wypłaty, które były zaplanowane na styczeń 2024 r. "Ministerstwo dołoży wszelkich starań, by wypłaty, co do których nie ma wątpliwości, były zrealizowane jak najszybciej" - głosi komunikat.


Jak poinformowano, w resorcie trwają także prace nad powołaniem specjalnego zespołu ekspertów ds. Funduszu Sprawiedliwości, który ustali przyszłe zasady jego funkcjonowania.

Według komunikatu, kontrola płatności dotyczy umów w zakresie pomocy pokrzywdzonym, postpenitencjarnej oraz przeciwdziałania przyczynom przestępczości (przyznawanych zarówno w trybie konkursowym, jak i pozakonkursowym).

"Łącznie dotyczy 112 podmiotów, które tylko w styczniu mają otrzymać wypłaty na łączną sumę 79 770 098,59 złotych. Poza dotacjami wstrzymane zostały także wypłaty kwot z tytułu działań promocyjnych" - podkreślono. Jak czytamy, "wstrzymanie wypłat nie oznacza wypowiedzenia umów". "Umowy będą jednak wnikliwie analizowane" - zapowiedziano.

Kto nie otrzyma wypłat z Funduszu Sprawiedliwości?

W komunikacie poinformowano, że wśród podmiotów, którym wstrzymano wypłaty, są m. in:

Fundacja Lux Veritatis ma w tym roku otrzymać 2 308 800 złotych. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji ma zostać wypłacone 7 178 028 złotych.

Stowarzyszenie Fidei Defensor ma w tym roku otrzymać 1 477 333 złote. Łącznie do końca 2025 r. Stowarzyszeniu ma zostać wypłaconych 2 954 666 złotych.

Fundacja Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie w tym roku ma otrzymać 544 200 złotych. Łącznie do 2025 roku Fundacji ma zostać wypłaconych 1 088 400 złotych.

Fundacja Profeto.pl Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji - ma w tym roku otrzymać 29 777 090 złotych. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji ma zostać wypłaconych 37 306 091 złotych.

Fundacja św. Benedykta ma w tym roku otrzymać 1 261 334 złote. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji mają zostać wypłacone 3 757 334 złote. 

n/z: Tablica z napisem Ministerstwo Sprawiedliwości na gmach resortu w Warszawie. (az/awol) PAP/Albert Zawada

SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka