Fiat e-Ducato. Pierwszy elektryczny VAN z Polski

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Wytwarzany w gliwickiej fabryce Stellantis Fiat Professional e-Ducato to pierwszy seryjnie produkowany w pełni elektryczny duży VAN z Polski. Tym samym Stellantis, posiadający zakłady w Gliwicach i Tychach stał się w Polsce największym i jedynym seryjnym producentem zarówno w pełni elektrycznych samochodów osobowych, jak i pojazdów użytkowych. Wszystko odbywa się w ramach ProONe, globalnego projektu koncernu realizowanego na rynku pojazdów użytkowych.

Model e-Ducato dołączył do pozostałych marek produkowanych w Gliwicach: Citroëna, Opla, Peugeoat i Vauxhalla. Dziki temu fabryka w Polsce produkuje aż pięć, z sześciu, marek oferowanych przez Stellantis w tym segmencie. Koncern jest niekwestionowany liderem rynku pojazdów użytkowych, które obecnie stanowią jedną trzecią przychodów firmy. 

Fiat e-Ducato - dane techniczne

Fiat Professional e-Ducato to od lat flagowy, sprawdzony model marki Fiat Professional. Jedną z najważniejszych innowacji wprowadzonych w segmencie dużych samochodów dostawczych jest akumulator o pojemności 110 kWh, który zapewnia najlepszy w swojej klasie zasięg do 420 km. Nowy układ napędowy, oprócz akumulatora, uzupełnia nowa jednostka napędowa generująca do 200 kW mocy (270 KM) w połączeniu z momentem obrotowym wynoszącym 410 Nm. Całkowicie nowe są również funkcje ładowania. Obejmują dwie standardowe ładowarki, pierwsza o mocy 11 kW do szybkiego ładowania prądem zmiennym i druga o mocy do 150 kW w opcji ładowania prądem stałym, umożliwiająca szybkie naładowanie akumulatora w zaledwie 55 minut.

Nowy E-Ducato jest wyposażony w wyjątkowo wydajną jednostkę napędową i oferuje trzy tryby jazdy – Eco, Normal, Power zapewniające równowagę między osiągami a zasięgiem konfigurowalnym przez kierowcę poprzez różne rodzaje przyspieszenia i prędkości maksymalnej w zależności od wybranego trybu jazdy. Nowe Ducato nadal dużą przestrzeń załadunkową o pojemności do 17 m3 i ładowność do 1,5 tony. 


Nowy zakład w Gliwicach

Produkcja tak zaawansowanych technologicznie samochodów była możliwa dzięki temu, że przez ostatnie dwa lata gliwicka fabryka została przekształcona w ośrodek produkcji w pełni elektrycznych pojazdów użytkowych oraz w centrum tworzące oprogramowania na potrzeby pojazdów definiowanych programowo, czyli szytych na miarę klienta. Rolę tę pełnią wspólnie fabryka dużych samochodów dostawczych i Centrum Oprogramowania Software Experience (SWX). Produkcja Fiata Professional e-Ducato odbywa się w całkowicie nowym zakładzie. Obiekt jest wyposażony w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie, posiada nowoczesne energooszczędne technologie lakiernicze, a także wysoce efektywne procesy jakościowe oraz nowy szybki tor testowy. 


- Jako fabryka należąca do jednostki biznesowej pojazdów użytkowych mamy bardzo ambitne zadania. Rolą Gliwic w dostarczaniu klientom i klientkom kompleksowej oferty pojazdów użytkowych jest produkcja największych VAN-ów marek należących do Stellantis. Wraz z uruchomieniem produkcji modeli elektrycznych wchodzimy w nowy etap rozwoju zakładu, przyczyniając się do umocnienia naszej pozycji, jako wiodącego producenta w zakresie zeroemisyjnej oferty w segmencie pojazdów użytkowych. Stellantis jest niekwestionowanym liderem w segmencie pojazdów użytkowych w regionie Europy z ponad 38 procentowym udziałem w rynku samochodów elektrycznych - powiedział Grzegorz Buchal, dyrektor fabryki dużych samochodów dostawczych Stellantis w Gliwicach. 


Źródło zdjęć: Stellantis

Tomasz Wypych

Zobacz galerię zdjęć:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie