Marek Czyż w "19:30". Fot. TVP VOD
Marek Czyż w "19:30". Fot. TVP VOD

Marek Czyż nie przekonał widzów do oglądania "19:30". Dane mówią za siebie

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 195
Serwis informacyjny "19:30" zastąpił "Wiadomości" pod koniec ubiegłego roku. Po pierwszych kilku dniach wysokiej oglądalności, zauważalny jest teraz duży spadek. Z najnowszych danych wynika, że serwis ogląda 1,6 mln widzów.

Nowy serwis "19:30" 

Ostatnie dni 2023 roku zdominowały wydarzenia związane ze sporem wokół mediów publicznych, zapoczątkowane podjętą przez Sejm uchwałą ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP, w której wezwano Skarb Państwa do działań naprawczych. Po tym szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz zadecydował o odwołaniu dotychczasowych i powołaniu nowych rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które zmieniły zarządy spółek. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS, którzy ocenili, że była bezprawna.

Wszelkie zmiany i utrudnienia ze strony opozycji, nie przeszkodziły w realizowaniu programów w Telewizji Polskiej. W TVP Info oraz w "19:30" (serwis informacyjny zastępujący "Wiadomości") pojawili się nowi dziennikarze, którzy starają się kontynuować misję publicznego nadawcy. 


Oglądalność "19:30" spada 

Nowy serwis informacyjny cieszył się ogromną popularnością tuż po debiucie. Tylko 21 grudnia, kiedy to odmienione "Wiadomości" zaprezentował Marek Czyż, wskaźnik oglądalności sięgnął 4,29 mln, a kolejne odsłony w okresie od 21 do 31 grudnia to średnio 2,2 mln odbiorców. 

Po nowym roku było już znacznie gorzej. Jak wynika z danych Nielsen Media, opracowanych przez serwis WP Teleshow, w styczniu - od początku miesiąca do 18 stycznia 2024 - średnia oglądalność "19.30" spadła do poziomu 1,6 mln widzów. Wzrosła z kolei liczba widzów oglądających serwis "Dzisiaj" w TV Republika. Wydanie z 21 grudnia obejrzało ok. 0,4 mln widzów, a w dniu 10 stycznia wydanie obejrzało ponad milion osób. 

Mieszane nastroje u Polaków 

Opublikowano również wyniki sondażu CBOS, w którym zapytano: "Czy spodziewa się, Pan(i), że po zmianach media publiczne będą bardziej rzetelnie i bezstronnie informować o tym, co się dzieje w kraju i na świecie, czy też nie?", odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 32 proc. ankietowanych, "raczej tak" - 23 proc. 12 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", zaś "zdecydowanie nie" - 23 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 10 proc. badanych. To pokazuje, że społeczeństwo w tej sprawie jest mocno podzielone. 

Eksperci z kolei w nowym serwisie informacyjnym zauważają mniej manipulacji materiałami i "szczujni". – Na tle "Wiadomości” "19.30” wypada przede wszystkim wiarygodnie. Uważam, że Grzegorz Sajór i Paweł Płuska wykonują wraz ze swoim zespołem dobrą robotę. To da się dziś oglądać bez zgrzytania zębami czy śmiechu, jak bardzo zafałszowany obraz jest nam przekazywany – powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl medioznawca Adam Szynol.

Natomiast publicysta Łukasz Warzecha ocenia "19:30" na 3 w skali 1-10. – To ocena wyższa niż w przypadku "Wiadomości” z czasów rządów PiS, bo tam przyznałby nawet poniżej 1, zwłaszcza za niektóre wydania. Natomiast "19.30” to nadal program daleki od tego, jak naprawdę powinien wyglądać główny program informacyjny w Telewizji Publicznej – dodaje w rozmowie z portalem. 

MP

Marek Czyż w "19:30". Fot. TVP VOD 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura