Strefa Gazy. Fot. EPA/ALAA BADARNEH
Strefa Gazy. Fot. EPA/ALAA BADARNEH

Trybunał Sprawiedliwości ONZ osądził Izrael. Jest reakcja Hamasu i Palestyny

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
W piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ oświadczył, że Izrael musi podjąć wszelkie niezbędne środki będące w jego mocy, by zapobiec aktom ludobójstwa w Strefie Gazy. Orzeczenie skomentował szef dyplomacji palestyńskiej Rijad al-Maliki, który nie kryje zadowolenia.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości ONZ

"Izrael musi podjąć wszelkie niezbędne środki będące w jego mocy, by zapobiec aktom ludobójstwa w Strefie Gazy. Powinien też podjąć środki na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej" - oświadczył w piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w orzeczeniu ws. wniosku RPA o podjęcie środków nadzwyczajnych wobec Izraela w związku z wojną w Gazie.

Jednak, jak podkreśla agencja Associated Press, Trybunał nie nakazał przerwania ognia w Strefie Gazy.

Hamas i Palestyna zadowolone z orzeczenia 

Do orzeczenia odniosły się m.in. władze Palestyny oraz wysoki rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri. – Sędziowie MTS ocenili fakty i opowiedzieli się za ludzkością i prawem międzynarodowym – powiedział szef dyplomacji palestyńskiej Rijad al-Maliki. Jak podkreślił, Palestyna wzywa państwa świata "łącznie z siłą okupacyjną, Izraelem", by zapewniły wdrożenie nakazów Trybunału - przekazała agencja Reuters. 


– Piątkowe orzeczenie MTS przyczynia się do izolacji Izraela i ujawnienia jego zbrodni w Strefie Gazy – powiedział z kolei wysoki rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri agencji Reutera. – Wzywamy do zmuszenia izraelskich okupantów do wdrożenia decyzji sądu – dodał.

Izrael będzie kontynuował walkę 

Oczywiście do orzeczenia Trybunału odniósł się również Izrael. Premier Netanjahu podkreślił, że oskarżenia o ludobójstwo są "oburzające". Zapewnił, że Izrael będzie nadal robił "to, co konieczne", aby się bronić. – Izrael ma prawo do obrony; będziemy kontynuować tę wojnę do całkowitego zwycięstwa, dopóki zakładnicy nie wrócą do Izraela, a Strefa Gazy nie będzie stanowiła zagrożenia – powiedział. 

Strona wnioskodawcy, czyli Republiki Południowej Afryki ma nadzieję, że Izrael będzie się stosował do piątkowego orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, według którego Izrael musi podjąć działania, by zapobiec aktom ludobójstwa podczas prowadzonej przez siebie wojny w Strefie Gazy.

Minister sprawiedliwości RPA Ronald Lamola przekazł, że wierzy, iż Nelson Mandela cieszyłby się z tego orzeczenia jako jeden z orędowników przyjęcia Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.

MP

Strefa Gazy. Fot. EPA/ALAA BADARNEH

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj97 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka