Premier Donald Tusk. Fot. Krystian Maj/KPRM
Premier Donald Tusk. Fot. Krystian Maj/KPRM

Nepotyzm trudny do wyplenienia. Tusk wyrzucił córkę europosłanki w dniu jej zatrudnienia

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 222
"Ciepłe stołki" dla przyjaciół, rodzin czy też osób przychylnych rządowi, to w polskiej polityce już normalność. Nowy rząd obiecał w tym kierunku zmianę, ale nie jest ona taka, jakiej można było się spodziewać. Pojawia się jednak światełko w tunelu. Premier Donald Tusk miał przyczynić się do zwolnienia córki europosłanki Trzeciej Drogi Róży Thun z Centralnego Ośrodka Informatyki.

"Ciepłe stołki" dla swoich

Od lat wielkie emocje wzbudza nepotyzm, jaki panuje w Polsce i dotyczy obsadzania stanowisk w rządzie, zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa. "Gazeta Wyborcza" przypomina m.in. jeden z przypadków za rządów PiS, kiedy to żona byłego sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego "kolekcjonowała posady" i inkasowała ogromne pieniądze za "nicnierobienie".

Podobne przypadki spotkamy również w nowym rządzie. Dziennikarz Salon24.pl, informuje m.in. o tym, że jednym z nowych wiceprezesów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został Robert Gajda. W przeszłości miał on wpłacać pieniądze na Polskę 2050, a w wyborach parlamentarnych startował z list Trzeciej Drogi. Co więcej, Gajda ma również w mediach społecznościowych wspólne zdjęcia z szefową MKiŚ Pauliną Hennig-Kloską. 


Posady nie dla wszystkich 

Warto tu jednak przypomnieć, że przedwyborczych "100 konkretach na 100 dni" KO znalazł się zapis dotyczący transparentności naborów i przejrzystości przyznawania stanowisk w rządzie i zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa. I w tym przypadku można zauważyć tzw. światełko w tunelu.

Jak podaje "GW", doszło do jednego zwolnienia w Centralnym Ośrodku Informatyki. "W Ministerstwie Cyfryzacji kierowanym przez Krzysztofa Gawkowskiego z Lewicy doszło do awantury, w Centralnym Ośrodku Informatyki została bowiem zatrudniona Maria Thun, córka Róży Thum, europosłanki Trzeciej Drogi-Polski 2050. Gdy Tusk się o tym dowiedział, kazał Gawkowskiemu wyrzucić ją tego samego dnia, i to do południa" – czytamy na portalu. 

W rządzie przeważa również opinia, że "trzeba za wszelką cenę wystrzegać się nominacji, które mogą się kojarzyć z nepotyzmem", stąd nawet bogate CV Marii Thun nie pomogło w tym przypadku. 

"Testem na sprawność i profesjonalizm nowej ekipy będą nowe zarządy spółek. Bardzo ważne jest jednak, by nowa ekipa nie poszła śladem PiS, który na stanowiska gospodarcze masowo wrzucał partyjnych działaczy, ulubieńców prezesa Kaczyńskiego, by sobie dorobili do emerytury" – podsumowuje "GW".

MP

Premier Donald Tusk. Fot. Krystian Maj/KPRM

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka