Zbigniew Łuczyński prowadzący "19:30". Fot. TVP
Zbigniew Łuczyński prowadzący "19:30". Fot. TVP

"Kurski by się nie powstydził tej manipulacji". Oburzenie po materiale w "19:30"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 130
W "19:30" przedstawiono sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, w którym zapytano, kto wygra wybory samorządowe. Problem w tym, że prowadzący zapowiadając materiał mówił o poparciu dla partii politycznych. Podobny błąd był również w grafice prezentującej wyniki, co nie uszło uwadze widzów.

Sondaż miażdżący dla PiS 

W sobotę portal WP.pl opublikował wyniki badania pracowni United Surveys, w którym zapytano Polaków: "Kto Pana/Pani zdaniem wygra najbliższe wybory samorządowe?". 

"Najwięcej respondentów nie ma wątpliwości, że zwycięży KO - taką odpowiedź wskazało 40,1 proc. badanych. Na drugim miejscu - największa niespodzianka. 22,8 proc. ankietowanych nie wie, kto wygra. Z kolei w zwycięstwo PiS wierzy 20,5 proc. badanych" – poinformowano. 

Jak wyjaśniono, 13,8 proc. ankietowanych jest zdania, że kwietniowe wybory samorządowe wygra Trzecia Droga. "Kolejne miejsce zajęła Konfederacja - z wynikiem 2,5 proc. głosów respondentów. Jeszcze mniej wiary badani pokładają w sukces Lewicy - tę formację wytypowało raptem 0,3 proc. ankietowanych" - napisano.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Kardynalny błąd w TVP 

Sondaż WP postanowiono zaprezentować w serwisie informacyjnym "19:30" w TVP. Problem w tym, że zrobiono to źle. – Ponad 40 proc. poparcia dla Koalicji Obywatelskiej i połowa mniej dla Prawa i Sprawiedliwości na niecałe dwa miesiące przed wyborami samorządowymi. To wynik najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski – powiedział Zbigniew Łuczyński, który zapowiadał materiał. 

Telewizja Polska zamiast mówić o szansie na wygraną poszczególnych partii w wyborach samorządowych,  mówiła o poparciu dla partii politycznych. Błędnie zatytułowano także grafikę prezentującą dane. Napisano na niej: "Poparcie dla partii politycznych w wyborach samorządowych".

"Kurski by się nie powstydził"

Polacy po zmianach w Telewizji Polskiej, patrzą na nią teraz uważniej, by sprawdzać, czy jest ona, jak zapowiadano, rzetelniejsza niż było to za rządów PiS. Takie błędy lub celowe manipulacje nie pomagają w budowaniu zaufania widzów. Jasno wyrazili się o tym internauci. 

"Kurski by się nie powstydził tej manipulacji. Jak to szło? 'Czysta woda'?" – stwierdziła była blogerka Salon24.pl Kataryna.

Także satyryczny profil, który naśmiewał się ze starej Telewizji Polskiej zauważył wpadkę. "Ze smutkiem przyznaję rację, że to jest klasyczny tryb manipulacji w wersji TVP Kurskiego. Pytanie nie tyczyło się tego, na kogo zagłosujesz, ale kto wygra Twoim zdaniem. Żenada" – napisano na profilu "Ogladam 'Wiadomości', bo nie stać mnie na dopalacze2".

"19:30 zmanipulowała sondaż dla WP, ew. ktoś popełnił bardzo głupi błąd. Wirtualna Polska zapytała Polaków, kto wygra wybory samorządowe. Redakcja 19:30 przedstawiła to jako sondaż poparcia" – napisał dziennikarz WP.pl Patryk Słowik. 

Dodajmy, że materiał został opublikowany również na portalu TVP, ale szybko zniknął. Opublikowano go ponownie po jakimś czasie, a grafika była już podpisana właściwie: "Kto pani/pana zdaniem wygra najbliższe wybory samorządowe?".

MP

Zbigniew Łuczyński prowadzący "19:30". Fot. TVP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura