Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Jest akt oskarżenia. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Jest akt oskarżenia. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Jest akt oskarżenia

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej zakończyła śledztwo i skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm zakonnicom pracującym w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Odpowiedzą one m.in. za przemoc fizyczną lub psychiczną wobec podopiecznych.

Afera w DPS w Jordanowie. Zakonnice znęcały się nad podopiecznymi

Zdjęcia i nagrania z tego, co działo się w jordanowskim DPS-ie ujawniła w czerwcu 2022 roku Wirtualna Polska. Zakonnice i pracownicy DPS-u miały wiązać niepełnosprawnych podopiecznych do łóżek, zamykać w klatce, bić i zwracać się do nich wulgarnie. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej. Postawiła ona zarzuty siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektor jordanowskiego DPS-u siostrze Bronisławie.

Sprawa była szeroko komentowana medialnie. Pisał o niej również Salon24.pl:

Całą sprawę dla Salon24.pl komentował również śp. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Akt oskarżenia przeciw zakonnicom z DPS w Jordanowie

Jak poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Kowalski, śledztwo zostało zakończone skierowaniem do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej aktu oskarżenia przeciwko dwóm oskarżonym. Zarzucono im znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną, uderzenie bądź w inny sposób naruszenie nietykalności cielesnej w stosunku do dwóch podopiecznych oraz utrudniania śledztwa. Do przestępstw tych miało dojść między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 r.


Jest także odrębne postępowanie

Prokuratura zaznaczyła, że w wyniku śledztwa do odrębnego postępowania wyłączono materiały związane z wcześniejszymi zdarzeniami, do których dochodziło od lipca 2006 roku. Chodzi m.in. o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie wymaganej opieki nad pensjonariuszkami, a także fizyczne i psychiczne znęcania się nad ustalonymi w toku śledztwa pensjonariuszkami DPS.

W odrębnym postępowaniu śledczy badają także przypadki naruszenia nietykalności cielesnej pensjonariuszek, kierowania groźby pobicia wobec jednej pensjonariuszki, a także znieważania słowami obraźliwymi jednej z podopiecznych.

KW

Źródło zdjęcia: Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Jest akt oskarżenia. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo