Andrzej Duda (P), Wołodymyr Zełenski (L). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Andrzej Duda (P), Wołodymyr Zełenski (L). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Duda pojedzie na Ukrainę? Jasny przekaz prezydenckiego ministra

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Nie jest planowana wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie w związku z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę; planowane jest przesłanie do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - przekazał w piątek w Polskim Radiu 24 minister w KPRP Wojciech Kolarski.

24 lutego 2024 r. - rocznica wybuchu wojny

24 lutego 2022 r. Rosja wspierana przez Białoruś rozpoczęła inwazję na Ukrainę; wcześniej Federacja Rosyjska uznała niepodległość dwóch separatystycznych „republik” znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z wojną do Polski i innych europejskich krajów sąsiadujących z Ukrainą napływały setki tysięcy uchodźców.


"Taka wizyta nie jest teraz planowana"

Kolarski został zapytany w piątek w Polskim Radiu 24, czy w związku z przypadającą w sobotę drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda planuje wizytę w Kijowie.

– Nie, taka wizyta nie jest teraz planowana – oświadczył prezydencki minister.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że prezydent Duda udzielił długiego wywiadu dla telewizji ukraińskiej w związku z drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Dodał, że w piątek w BBC World „będzie również rozmowa na ten temat”.


Będzie prezydenckie przesłanie do Zełenskiego

– Jest planowane też takie przesłanie do prezydenta (Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – red.) w związku z drugą rocznicą – przekazał Kolarski.

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że pamięć o tym, co się wydarzyło jest ważna, bo - jak mówił - „to, co się stało dwa lata temu cały czas determinuje nie tylko polską politykę, nie tylko polskie sprawy, ale także politykę światową i najbliższą przyszłość”.

– Władze Rzeczypospolitej wyraźnie, jednoznacznie mówią o tym, że wolna, niepodległa Ukraina jest ważnym sojusznikiem Polski – podkreślił Kolarski. 

KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda (P), Wołodymyr Zełenski (L). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka