Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Polacy cenią własność swoich domów

Redakcja Redakcja Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Polska może pochwalić się jednym z najwyższych w Europie wskaźników posiadania domów, przewyższając takie kraje jak Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy – donosi fundacja State of Poland. Aż 86,2% Polaków mieszka w gospodarstwach domowych posiadających własny dom. Skąd taki wysoki odsetek?

Jak wynika z infografiki udostępnionej przez State of Poland, jesteśmy w czołówce europejskich krajów gdzie własność gospodarstw domowych jest wysoko ceniona. Najwyższy odsetek posiadaczy własnych mieszkań i domów jest w Kosowie, gdzie aż 97,8% obywateli mieszka we własnych domach. Druga jest Albania z 96,3% a podium zamyka Rumunia z 95,3%. Najniższy odsetek osób żyjących w mieszkaniach własnościowych odnotowano z kolei w bogatej Szwajcarii – 42,2%, drugie od końca są Niemcy z 49,1% a stawkę końcową zamyka Austria z 54,2%. Z czego wynika takie przywiązanie do własności w Polsce i innych regionach, gdzie ten odsetek jest wysoki?

Dlaczego lubimy mieszkać na swoim?

Dane, które pochodzą z Eurostatu, wskazują na to, że niektóre kultury znacznie bardziej lubią mieszkać na swoim, w innych kręgach kulturowych z kolei elastyczność jest ceniona znacznie bardziej niż posiadanie. Bogate kraje, takie jak Szwajcaria czy Austria są bardzo nisko w tym rankingu, jednak same zarobki nie odzwierciedlają dostępności mieszkań własnościowych. Mediana ceny metra kwadratowego w Szwajcarii wynosi około 39, co nawet przy dużo wyższych zarobkach może ograniczać dostępność mieszkań własnościowych. Kolejnym powodem niższego odsetka mieszkań i domów własnościowych jest rozwinięty system mieszkalnictwa socjalnego. W niektórych krajach, mieszkania socjalne są szeroko rozpowszechnione, dlatego te kraje mają niższy poziom własności domów. Przykładami takich miejsc są Holandia czy Niemcy.


Znaczenie ma również struktura demograficzna populacji, ale również uwarunkowania historyczne. Te ostatnie są ważnym czynnikiem, który wpływa na wysoki odsetek mieszkań własnościowych w Polsce. Dopiero transformacja ustrojowa wpłynęła na otwarcie rynku mieszkaniowego w Polsce, a co za tym idzie – upowszechnienie innych form mieszkalnictwa.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka