PAP
PAP

Michnik w TVP Info. Porównał PiS do wirusa, który może powrócić

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 156
Adam Michnik gościł na antenie TVP Info. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. powiedział o możliwym powrocie PiS do władzy w taki oto sposób, że „ten wirus w pewnej konstelacji kulturowo-społecznej może od nowa nabrać powietrza i eksplodować”.

Michnik skomentował odsunięcie PiS od władzy

- W Polsce duch wolności nigdy nie umarł, dzięki temu, że byli ludzie w partiach politycznych, w elitach wśród młodzieży, w ruchu kobiet, którzy buntowali się i dawali wyraz temu, że się nie godzą na to, co robi rządząca partia, i w końcu się okazali skuteczni – mówił Adam Michnik, komentując zwycięstwo koalicji KO, TD i Lewicy w ostatnich wyborach parlamentarnych. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" po wielu latach przerwy wrócił na antenę TVP. Przed dojściem PiS do władzy Michnik występował w TVP INFO i programie publicystycznym Tomasza Lisa. 

Zadeklarowany przeciwnik PiS porównał też generała Wojciecha Jaruzelskiego do Jarosława Kaczyńskiego. Z korzyścią dla tego drugiego.

- Mimo że patronował temu pełzającemu zamachowi stanu, pełzającej likwidacji instytucji demokratycznych, to jednak nie było więźniów politycznych. Oczywiście (były) prowokacje rozmaite, było używanie służb specjalnych, Pegasus, niemniej jednak to ciągle nie była pełnoskalowa dyktatura. Była opozycja, niezależne media. Krótko mówiąc, to nie była dyktatura komunistyczna - powiedział.


PiS to "wirus, który może eksplodować"

Michnik został zapytany o ewentualny powrót Zjednoczonej Prawicy do władzy. Publicysta stwierdził, że taki scenariusz wcale nie jest nie możliwy. Porównał też PiS do groźnej powracającej choroby.

- To nigdy nie jest koniec, dlatego że – jak pisał Albert Camus w „Dżumie” – ten wirus, bakcyl może się schować, ale on nie umiera, on zawsze istnieje. On jest schowany pod podłogą, w bieliźnie, w śmietnikach, ale on istnieje. I w pewnej konstelacji kulturowo-społecznej on może od nowa nabrać powietrza i eksplodować - stwierdził na antenie "nowej" TVP Info. 


MB

Fot. Adam Michnik. Źródło: PAP/Michał Meissner

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura