Premier Donald Tusk (P) oraz premier Kanady Justin Trudeau (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie, 26 bm. (jm) PAP/Piotr Nowak
Premier Donald Tusk (P) oraz premier Kanady Justin Trudeau (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie, 26 bm. (jm) PAP/Piotr Nowak

Spotkanie Tuska z premierem Kanady. Zapowiedziano współpracę w nowych sektorach

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie. Wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej. Projekt małych reaktorów jądrowych w technologii BWRX-3000 kanadyjskiego GE Hitachi chcą realizować Orlen i Synthos.

Premier Tusk spotkał się z premierem Kanady

W poniedziałek przed południem premier szef polskiego rządu spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Kanady. Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu Tusk ocenił, że Polska i Kanada "właściwie w każdej sprawie" prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaści Rosji na Ukrainę i bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

"Mamy podobne wrażenia i intencje. Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją, wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy co najmniej kilka możliwości na zwiększenie presji na Rosję i to w sposób bardzo wydatny" - powiedział.

Premier podkreślił, że rozmawiał z Trudeau o zamrożonych w bankach zachodnich aktywach rosyjskiego banku centralnego. Podkreślił, że trwa dyskusja w Europie i innych krajach, jak użyć tych środków na rzecz odbudowy Ukrainy. "Prezentujemy tutaj identyczne stanowisko. Będziemy pracowali z panem premierem, naszymi przyjaciółmi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, aby decyzje o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiego. To, wydaje się, rzecz dla nas oczywista i nad którą warto pracować" - zaznaczył.


Premier Tusk podkreślił, że mowa o 300 mld dolarów, które powinny być wykorzystane na rzecz Ukrainy w jej obronie przez rosyjską agresją.

Trudeau dziękował natomiast za przyjęcie w Polsce kanadyjskich żołnierzy oraz za to, że ukraińscy żołnierze mogli tu korzystać ze zorganizowanych dla nich szkoleń. Podkreślił, że polscy żołnierze wspierają też siły kanadyjskie w ramach grupy bojowej NATO na Łotwie.

Trudeau nawiązał też do tego, że w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Wspieramy wspólnie Ukrainę na drodze do obrony wolności, kultury, języka, wartości demokratycznych i praworządności" - zaznaczył. Podkreślił, że wie, iż Polska te wartości podziela i stale wspiera Ukrainę. "Wspieramy niezachwianie wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich" - zadeklarował Trudeau.

Współpraca w sektorze energetyki jądrowej

Jak relacjonował, wśród tematów poniedziałkowej rozmowy z polskim premierem były też relacje handlowe Polski i Kanady oraz kwestie dotyczące tzw. czystej energii i odchodzenia od paliw kopalnych. Zadeklarował, że Kanada chce wesprzeć Polskę w tym procesie, także w sektorze energetyki jądrowej. Tusk natomiast powiedział, że jest bardzo usatysfakcjonowany słowami premiera Kanady "na temat naszej przyszłej współpracy w energetyce jądrowej".


"Poinformowałem naszych kanadyjskich przyjaciół, że jesteśmy zaawansowani we wspólnym przedsięwzięciu polsko-amerykańskim. Premier Trudeau poinformował mnie, że w tym także obecna jest Kanada, pośrednio, ale firmy, z którymi współpracujemy w tym przedsięwzięciu polsko-amerykańskim, to są także w jakiejś mierze firmy kanadyjskie, co czyni ten projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym" - powiedział Tusk, oceniając, że perspektywy współpracy są "bardzo obiecujące".

Dodał, że rozmowa dotyczyła "współpracy, i to dobrze zorganizowanej, formalnej współpracy, jeśli chodzi o małe reaktory, tzw. SMR-y". "Tutaj Kanada jest liderem światowym i to brzmi bardzo obiecująco, możliwość wspólnej pracy nad tym modelem energetyki. Polska jest tym bardzo zainteresowana" - podkreślił premier.

Kanada gotowa pomóc w rozwiązaniu problemu z ukraińskim zbożem

Tusk nawiązał też do protestu rolników na granicy polsko-ukraińskiej i podziękował premierowi Kanady za zrozumienie "innych kontekstów sytuacji w naszym regionie". "Dziękuję za zrozumienie argumentów polskich rolników. To nie jest prosta sprawa, ja to wiele razy już tłumaczyłem, także naszej opinii publicznej i naszym przyjaciołom w Ukrainie: polscy rolnicy i polscy producenci żywności bronią swoich interesów. Cała Europa jest ogarnięta dzisiaj tym niepokojem. Trzeba szukać rozwiązań" - powiedział Tusk.

"Rozmawialiśmy o tym, jak Kanada i Polska mogłaby zwiększyć radykalnie możliwości eksportu ukraińskiego zboża do krajów głodujących, potrzebujących" - poinformował.

Polska - powiedział premier - "jest gotowa aktywnie uczestniczyć, także współfinansować tego typu działania, co mogłoby być z wielką ulgą dla polskich, europejskich rolników, dla Ukrainy i dla tych, którzy na tanią żywność czekają w innych regionach świata". "Będziemy mieli nad czym wspólnie pracować" - podkreślił.

Podczas wizyty w Kijowie kanadyjski premier podpisał z Zełenskim umowę o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa. W dokumencie przewidziano m.in. kanadyjskie wsparcie w odbudowie Ukrainy, wsparcie w integracji Ukrainy ze wspólnotą euroatlantycką oraz wsparcie w obronie przed Rosją obecnie i w przypadku ew. przyszłych agresji. Zgodnie z dokumentem Kanada przekaże Ukrainie pomoc finansową i wojskową o wartości 3,02 mld kanadyjskich w 2024 r.

Po wizycie na Ukrainie kanadyjski premier odwiedził Warszawę; oprócz spotkania z premierem Tuskiem spotkał się także rano z prezydentem Andrzejem Dudą.

na zdjęciu:  Premier Donald Tusk (P) oraz premier Kanady Justin Trudeau (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie, 26 bm. (jm) PAP/Piotr Nowak

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka