PAP
PAP

Polacy boją się wojny. Chcą od rządzących konkretnych działań

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Ponad 70 proc. Polaków opowiada się za przywróceniem obrony cywilnej i stworzeniem systemu ochrony ludności - wynika z sondażu pracowni IBRiS przeprowadzonego na zlecenie portalu InfoSecurity24.pl. Zdecydowana większość naszych rodaków nie wie, gdzie się schronić w razie nagłego niebezpieczeństwa.

Fatalny stan polskiej obrony cywilnej. Najnowszy sondaż

Z badania wynika, że ponad 70 proc. osób chce przywrócenia obrony cywilnej i stworzenia systemu ochrony ludności. Przeciwnego zdania jest zaledwie 16,6 proc. ankietowanych.

Gotowość do tworzenia OC i uczestniczenia w szkoleniach wyraziło 45,3 proc. respondentów, natomiast przeciwnego zdania było 41,2 proc. rozpytywanych.

Za wprowadzeniem obowiązkowych szkoleń z OC opowiedziało się 62,2 proc. ankietowanych.


Niepokojące wyniki sondażu. Polacy nie wiedzą, gdzie są schrony

Kondycja obrony cywilnej w Polsce jest fatalna. A świadczy o tym choćby wiedza naszych rodaków. Zdecydowana większość z nasz nie wie, co zrobić w sytuacji zagrożenia.

82 proc. badanych nie wie, gdzie szukać schronienia, z czego prawie 68 proc. zdecydowanie nie ma pojęcia, gdzie znajdują się takie miejsca - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie InfoSecurity24. Mowa tu oczywiście o schronach, które od czasu upadku PRL po prostu niszczeją, a nowe nie powstają.

Ankieta została przeprowadzona przez IBRiS między 4 a 8 marca 2024 roku na próbie 1000 dorosłych Polaków. Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

MON dostrzega problem. Kosiniak-Kamysz ogłosił plan

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wzięli w środę udział we wspólnej konferencji ws. miejskich schronów. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że - z punktu widzenia obrony ojczyzny - ważna jest nie tylko silna armia i bycie w Sojuszu, ale także dobra obrona cywilna.

"Niezwykle ważnym elementem obrony cywilnej, budowania wspólnoty, jest wspólnota samorządowa. Ta podstawowa, z której wszyscy wyrastamy" - mówił. Dodał, że to w samorządzie tak naprawdę wszystko się zaczyna.

"Potrzebne jest zaangażowanie samorządów, liderów, którzy będą w stanie wesprzeć budowanie wspólnoty i zbudowanie dobrej obrony cywilnej. Ustawa o obronie cywilnej jest jednym z priorytetów dla naszego rządu. Nie została ona wykonana. W momencie przyjęcia ustawy o obronie ojczyzny ustawa o obronie cywilnej została wygaszona" - przypomniał. Dodał, że obecnie prowadzone są konsultacje projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W ocenie szefa MON potrzebne jest budowanie miejsc schronienia, zmiany w prawie budowlanym i jasne wskazanie kto i za co odpowiada. "Potrzebne są ćwiczenia, które będziemy wspólnie przeprowadzać m.in w szkołach" - zapowiedział.

Poinformował, że program szkoleń m.in. w zakresie udzielania pierwszej pomocy przygotowywany jest we współpracy z minister edukacji Barbarą Nowacką.

MB

Fot. Schron, Stanowisko Dowodzenia Obrony Cywilnej. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo