Bolesna porażka Erdogana. Turcja wybrała inaczej, niż chciał przywódca

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Republikańska Partia Ludowa (CHP) wygrała w wyborach lokalnych w Turcji, plasując się przed rządzącą Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Recepa Tayyipa Erdogana. Wyniki są zaskoczeniem dla opinii publicznej. Przywódca kraju wyraził niezadowolenie z rezultatów i wygłosił orędzie do narodu.

Erdogan traci największe miasta

Po przeliczeniu 90 proc. oddanych głosów opozycja została liderem wyborów w kraju. Na Republikańską Partię Ludową (CHP) zagłosowało 37,3 proc., natomiast na Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) 35,8 proc. w wyborach lokalnych. Bolesne dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana jest też to, że opozycja wygrała w największych miastach z rządzącą formacją - w Stambule, Ankarze, Izmirze, Bursie i Adanie. 

- Lokalne wybory to nie nasz koniec, to punkt zwrotny - powiedział w przemówieniu Erdogan, zaznaczając, że niedzielne wybory są dowodem na rozkwit demokracji w Turcji. Prezydent kraju zapowiedział, że wyniki zostaną uszanowane przez władzę, choć nie są dla niego satysfakcjonujące.   


Kolejne wybory za 4 lata

Erdogan - zeszłoroczny zwycięzca wyborów prezydenckich - przyznał, że kończy się cykl wyborczy, który "wyczerpał" gospodarkę państwa. Kolejne głosowania do parlamentu i na prezydenta odbędą się w 2028 roku. 


Fot. Recep Tayyip Erdogan wraz z małżonką Emine w trakcie wieczoru wyborczego/PAP/EPA


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka