fot. Pixabay
fot. Pixabay

Millenialsi "najbogatszym pokoleniem w historii". Tak dziś zdobywa się fortunę

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Według magazynu "Forbes", który publikuje doroczną listę superbogaczy na świecie jest obecnie 15 miliarderów mających nie więcej niż 30 lat, ale żaden z nich nie dorobił się majątku samodzielnie - wszyscy zyskali bogactwo drogą dziedziczenia.

Młodzi i bogaci. Pieniądze przyszły im łatwo

Wśród nich znajdują się 27-letni Firoz Mistry z Irlandii i jego 25-letni brat Zahan, którzy posiadają udziały w Tata Sons, spółce dominującej indyjskiego koncernu Tate Group, który jest właścicielem marek samochodowych, w tym Jaguar Land Rover, o wartości szacowanej na 4,9 mld USD. Ich dziadek oraz ojciec zmarli w 2022 roku w krótkim odstępie czasu, więc cała fortuna przypadła braciom.

Troje dzieci Leonarda Del Vecchio, założyciela luksusowej firmy produkującej okulary przeciwsłoneczne Luxottica, firmy stojącej za Ray-Ban i Oakley, zostało miliarderami po jego śmierci w 2022 roku. Rodzeństwo posiada majątek szacowany na 4,7 miliarda dolarów każde.

Najmłodszą miliarderką na świecie jest 19-letnia Livia Voigt, której majątek wynosi 1,1 mld USD dzięki 3,1% udziałów w WEG Industries, brazylijskim producencie sprzętu elektrycznego, którego współzałożycielem był jej dziadek Werner Ricardo.


Młode pokolenie dziedziczy fortuny po rodzicach

Już teraz jest więcej miliarderów niż kiedykolwiek wcześniej (2 781 na liście "Forbesa"), a oczekuje się, że liczba ta wzrośnie w nadchodzących latach, ponieważ starsze pokolenie superbogatych ludzi przygotowuje się do przekazania swoich fortun dzieciom.

Eksperci szwajcarskiego banku UBS stwierdzili: "W ciągu najbliższych 20-30 lat ponad 1000 dzisiejszych miliarderów prawdopodobnie przekaże swoim spadkobiercom ponad 5,2 biliona dolarów. Jak obliczyć tę liczbę? Po prostu sumując majątek 1023 miliarderów, którzy mają dziś 70 lat lub więcej".

Najbogatszy człowiek na świecie, właściciel LVMH, Bernard Arnault ma już 75 lat i choć cały czas jest w dobrej kondycji, to niedawno awansował swoje dzieci na kluczowe stanowiska w firmie. Szacuje się, że majątek Arnault wynosi 233 mld USD, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym.


Rodzynek na liście. On sam się dorobił miliardów

Jednym z najmłodszych miliarderów, którzy dorobili się - a nie odziedziczyli - swojej fortuny jest 31-letni Ben Francis, brytyjski założyciel marki sportowej Gymshark. Jego majątek szacuje się na 1,3 mld USD.

Według szacunków firmy konsultingowej Cerulli Associates, w ciągu najbliższych 20 lat następne pokolenie odziedziczy w sumie 70 bilionów dolarów. Transfer ten uczyni millenialsów "najbogatszym pokoleniem w historii" - pisze "The Guardian".

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka