fot. PAP/Łukasz Gągulski
fot. PAP/Łukasz Gągulski

KRRiT nasyła komornika na TVN. Chodzi o reportaż o Janie Pawle II

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski skierował na drogę postępowania egzekucyjnego sprawę kary dla TVN za reportaż „Franciszkańska 3”. Nadawca ma zapłacić 550 tys. zł kary.

„Ponieważ nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł wymierzonej za naruszenie art 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv w audycji "Franciszkańska 3" podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych ze strony ukaranej” – oświadczył w serwisie X w środowe popołudnie Maciej Świrski.


Stacja TVN24 twierdzi, że jest zastraszana

Z dokumentu wynika, że KRRiT zamierza ściągnąć przez komornika obok 550 tys. kary odsetki w kwocie 3496 zł. W marcu tego roku Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał TVN kwotą 550 tys. za reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego pokazany w TVN24 wiosną ub.r. W uzasadnieniu stwierdzono, że materiał dziennikarza był oparty na materiałach Służby Bezpieczeństwa bez sprawdzenia innych zbiorów dokumentacyjnych.

- Kara finansowa dla TVN24 jest kolejną próbą zastraszenia naszej i wielu innych redakcji. Stanowi zagrożenie dla prawa widzów do informacji - podkreślał w marcu Michał Samul, naczelny stacji. O czym jest "Bielmo. Franciszkańska 3" Reportaż „Franciszkańska 3” to kolejny materiał z serii Marcina Gutowskiego „Bielmo” dotyczącej pedofilii wśród duchownych.

Materiał oparty na dokumentach SB

W materiale pokazano okres, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii. Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.

Autorowi reportażu zarzucono, że materiał jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. Posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery).

MD

Na zdjęciu ul. Franciszkańska 3, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura