Fot. Facebook/Lukas Podolski
Fot. Facebook/Lukas Podolski

Lukas Podolski zaproszony przez władze samorządowe. Ma spełnić ważną rolę

Redakcja Redakcja Ekstraklasa Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zaprosiła napastnika miejscowego Górnika Lukasa Podolskiego do obserwowania finalnych prac komisji zajmującej się prywatyzacją klubu. – Jestem zdeterminowana, żeby zakończyć ten proces w tej kadencji, czyli do 7 maja – poinformowała.

Mańka-Szulik walczy o pozostanie na stanowisku. W drugiej turze wyborów (21 kwietnia) zmierzy się z Agnieszką Rupniewską, która uzyskała w minioną niedzielę lepszy wynik. Podolski - mistrz świata z 2014 roku i 130-krotny reprezentant Niemiec - jest gwiazdą zabrzańskiej drużyny

Prywatyzacja Górnika Zabrze 

"Kończy się długi i skomplikowany proces prywatyzacji Górnika. Zgodnie z wymaganiami prawa po ogłoszeniu jego rozpoczęcia zaprosiliśmy do negocjacji wszystkich zainteresowanych. Proces musi się odbywać w sposób transparentny i otwarty dla wszystkich. Zleciliśmy wycenę akcji profesjonalnemu podmiotowi, który się w tym specjalizuje, podpisaliśmy z zainteresowanymi dokumenty o zachowaniu poufności i dopuściliśmy ich do badania sytuacji finansowej spółki. Odbyły się także wstępne spotkania ze wszystkimi trzema zainteresowanymi podmiotami oraz wyznaczono terminy kolejnych spotkań. Zaproponowałam Lukasowi Podolskiemu udział w roli obserwatora w finalnych pracach komisji” – napisała Mańka-Szulik w mediach społecznościowych.


Radni Zabrza zadecydują o wyrażeniu zgody na zbycie przez samorząd większościowego pakietu akcji ekstraklasowego Górnika podczas zaplanowanej na 17 kwietnia sesji, która zakończy tę kadencję. W listopadzie 2023 r. podjęli uchwałę o „przystąpieniu do procesu prywatyzacji Górnika Zabrze”. Chęć udziału w nim zgłosiły trzy podmioty z Zabrza, Katowic i Niemiec.

Kibice domagają się zmian 

Jesienią podczas meczów Górnika u siebie część kibiców domagała się od prezydent, by „oddała” klub, znajdując dla niego inwestora. Ze zleconej przez samorząd wyceny wynika, że całość akcji Górnika jest warta ok. 8 mln złotych, do sprzedania będzie pakiet większościowy. Radni mieli ostatecznie zdecydować o sprzedaży podczas marcowej sesji, ale ten punkt został zdjęty z porządku obrad i będzie procedowany w kwietniu.

Zaległości płacowe w klubie 

W niedzielnych wyborach samorządowych nie udało się wyłonić prezydenta Zabrza. W drugiej turze wyborów zmierzą się Agnieszka Rupniewska (Koalicja Obywatelska) i dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, które dostały odpowiednio 27,44 i 21,73 proc. głosów. Mańka-Szulik jednocześnie nie uzyskała mandatu radnej.

Od początku grudnia 2023 zarząd klubu pracuje bez prezesa, po rezygnacji Adama Matyska z tej funkcji. W tym samym czasie pożegnał się z klubem dyrektor sportowy Łukasz Milik.

Po 27 kolejkach ekstraklasy prowadzony przez trenera Jana Urbana Górnik zajmuje siódme miejsce w tabeli.

Pod koniec lutego piłkarze odmówili udziału w jednym z treningów przed meczem z Widzewem Łódź z powodu zaległości płacowych. W krótkim czasie kwestie finansowe zostały uregulowane.

MP

Fot. Facebook/Lukas Podolski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport