fot. Orlen.cz
fot. Orlen.cz

Wielkie zmiany w Orlen Unipetrol. Przetasowania na szczycie i potężna inwestycja

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Tomasz Wiatrak nie jest już prezesem czeskiej Grupy Orlen Unipetrol. Jednocześnie rok po utworzeniu spółki Orlen Projekt Ceska, Grupa Orlen Unipetrol rozszerza swoją działalność i kompetencje, przejmując usługi projektowe i inżynieryjne od spółek UNIS i UNIS Power z Brna.

Odwołano władze Orlen Unipetrol

Spółka Orlen Projekt Ceska republika powstała w kwietniu 2023 r., jako podmiot - jak informował wówczas koncern - mający realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach, wzmacniając w ten sposób pozycję Grupy Orlen w regionie. Poprzez spółki zależne ORLEN Projekt SA i ORLEN Unipetrol RPA posiada odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów.

Tymczasem Grupa Orlen Unipetrol pozostała bez szefów. Nowy zarząd Orlenu zdecydował o zmianach w spółkach zależnych, w tym w czeskim Orlen Unipetrol. Tomasz Wiatrak przestał piastować funkcję prezesa zarządu i dyrektora generalnego Grupy Orlen Unipetrol, którą piastował od lipca 2019 roku. Wraz z nim ze spółki odeszła także wiceprzewodnicząca zarządu Katarzyna Woś. Informacje te potwierdził rzecznik prasowy grupy Pavel Kaidl. Nie znamy jeszcze nowego prezesa czeskiej grupy. Zarząd spółki składa się obecnie z czterech członków. Jego wiceprezesem jest Ryszard Pilch, a pozostali członkowie to Adam Jarosz, Maciej Romanów i Tomáš Herink.


Jak zapowiedziano w informacji, „po zamknięciu transakcji, planowanym na 2 maja, nastąpi kilkumiesięczny proces integracji nowo nabytych podmiotów w ramach Grupy”. Ma to w"zmocnić potencjał i rozwój tego segmentu czeskiej części Grupy Orlen". Przypomniano zarazem, że Orlen CR „świadczy kompleksowe usługi projektowe i inżynieryjne dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego, energetycznego oraz ochrony środowiska”.

„Każdego roku realizujemy miliardowe inwestycje w ramach stopniowej transformacji w grupę multienergetyczną i przejścia do zrównoważonej, zeroemisyjnej przyszłości. Wymagania w zakresie merytorycznego zarządzania szeroko zakrojonymi inwestycjami stale rosną. Powoduje to konieczność rozszerzania wiedzy, kompetencji i możliwości działania naszej spółki” - powiedział członek zarządu Grupy Orlen Unipetrol Maciej Romanów, cytowany w komunikacie Orlen Projekt.

Orlen Projekt przejmuje działalność spółek UNIS i UNIS Power

Ocenił jednocześnie, że „przejęcie działalności projektowej i inżynieryjnej spółek UNIS i UNIS Power, będących liderami na rynku czeskim, to naturalny i logiczny krok, który pozwoli na szybkie i skuteczne rozszerzenie kompetencji naszej spółki inżynieryjnej Orlen CR”.

Jak wspomniał w swym komunikacie Orlen Projekt, wcześniej spółka ta przejęła od Grupy Energa spółkę inżynieryjną Energa Invest, a także nabyła większościowy pakiet udziałów w ENERGOP.

W informacji wyjaśniono też, że UNIS to podmiot realizujący projekty „pod klucz” w zakresie inwestycji w sektorze przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym, przy czym „w ciągu ostatnich trzydziestu czterech lat spółka z powodzeniem zrealizowała ponad 270 projektów EPC w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie”.

„Doświadczenie zdobyte przez UNIS w ramach projektów zagranicznych realizowanych w krajach, które nie zawsze oferują łatwe warunki działania, może być przydatne dla Grupy Orlen w wypadku jej ekspansji poza Europę” - podkreślił prezes Grupy UNIS Jiri Kovar.

Zwrócił również uwagę, że przejęcie przez Orlen Projekt CR to „logiczne następstwo” współpracy przy projektach dla Grupy Orlen. Dodał przy tym, że zespoły obu spółek znają się, więc proces integracji „nie wiąże się z żadnymi fundamentalnymi zmianami dla kadry UNIS”.

Działalność grupy Orlen na terenie Czech

Grupa ORLEN Unipetrol jest największą spółką rafineryjno-petrochemiczną w Czechach. Koncentruje się na przerobie ropy naftowej oraz produkcji, dystrybucji i sprzedaży paliw i produktów petrochemicznych - głównie tworzyw sztucznych i nawozów. We wszystkich tych obszarach jest znaczącym graczem na rynku czeskim i środkowoeuropejskim.

W skład Grupy ORLEN Unipetrol wchodzą rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą, Paramo w Pardubicach, Spolana w Neratovicach, REMAQ w Otrokovicach oraz dwa centra badawcze w Litvinowie i Brnie. ORLEN Unipetrol obejmuje również sieć stacji paliw ORLEN w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

ORLEN Unipetrol jest jedną z największych firm w Czechach pod względem obrotów. Zatrudnia blisko 6 000 osób. ORLEN Unipetrol jest również firmą odpowiedzialną społecznie, szczególnie w obszarach wspierania zrównoważonego rozwoju, edukacji, społeczności lokalnych i środowiska naturalnego. W 2005 roku ORLEN Unipetrol stał się częścią Grupy ORLEN, największej rafinerii ropy naftowej w Europie Środkowej. Szefem Grupy Orlen w Polsce jest obecnie Ireneusz Fąfara, wcześniej był nim Daniel Obajtek.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka