fot. Canva
fot. Canva

Pracownicy ZUS pielgrzymowali na Jasną Górę. Modlitwy miały im pomóc w pracy

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Ponad 320 tys. zł na finansowanie pielgrzymek swoich pracowników na Jasną Górę wydał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko to działo się za kadencji Gertrudy Uścińskiej. Urzędnicy byli zachęcani "do udziału we wspólnej modlitwie". Brała w nich udział również sama szefowa ZUS.

Pielgrzymki na Jasną Górę z funduszu socjalnego

Sprawę nagłośnił Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W latach 2016-2023 r. na finansowanie pielgrzymek ZUS wydał 275 tys. zł w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych, a 50 tys. ze środków działalności bieżącej.

"Pracodawca poinformował, że wycieczki do Jasnej Góry były na liście wyjazdów refundowanych w ramach funduszu socjalnego, a nie organizował imprez o charakterze religijnym do miejsc kultu innych niż rzymskokatolickie (np. do miejsca kultu religijnego wyznawców prawosławia)" — czytamy w oświadczeniu Związkowej Alternatywy.


Uścińska chciała "Zawierzyć Bogu pracę urzędników ZUS"

Z informacji przekazanych przez pracowników ZUS wynika, że za rządów prezes, Gertrudy Uścińskiej wycieczki na Jasną Górę były co roku promowane przez władze zakładu i zachęcano do udziału w nich wszystkich pracowników instytucji – nie była to oddolna inicjatywa ani życzenie zakładowych związków zawodowych. W pismach wysyłanych do wszystkich pracowników zachęcano ich do udziału we wspólnej modlitwie, a prezes Gertruda Uścińska regularnie brała w obchodach na Jasnej Górze, gdzie mówiła, że "pielgrzymuje na Jasną Górę, by zawierzyć Bogu pracę urzędników Zakładu". "Trudno powiedzieć, jak modły prezes miałyby pomóc pracownikom ZUS-u w ich pracy. Z pewnością woleliby wyższe pensje" - ironizują związkowcy.

Z kolei Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi ZUS tłumaczy się, że „pielgrzymki są jedną z form imprez, które mogą być organizowane lub dofinansowywane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i pracownik może również otrzymać dofinansowanie do pielgrzymki organizowanej przez zewnętrznego organizatora, którą wykupił samodzielnie, jeżeli przedstawi pracodawcy odpowiednią fakturę lub rachunek.

Doroczne Spotkanie Pracowników ZUS na Jasnej Górze

Ponadto HR w ZUS wyjaśnia, że od 2009 r. w ramach działalności socjalnej organizowane jest „Spotkanie Pracowników ZUS na Jasnej Górze”. Jest to jedna z wielu imprez wpisanych do kalendarza imprez turystycznych w ZUS. „Spotkania Pracowników na Jasnej Górze mają charakter imprezy jednodniowej, ale było również łączone z innymi imprezami i wycieczkami” - czytamy w piśmie. 

Dalej ZUS jako przykład podaje, że oddział w Legnicy zorganizował dla pracowników i członków ich rodzin imprezę zatytułowaną „I Dolnośląskie Spotkania Kościołów”. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Bez względu na różnice jesteśmy jednością” i zapewnione były atrakcje o charakterze turystycznym, a także nabożeństwo ekumeniczne „dzięki wspólnocie Kościołów: Rzymskokatolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławnego”.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka