fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Polska może stracić duże środki z funduszy UE. Wszystko przez aferę NCBR

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Polska może stracić duże środki z funduszy Unii Europejskiej - ostrzegła na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że przyczyną są nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój od 2018 r.

KE wykryła poważne nieprawidłowości

"Otrzymaliśmy roboczy raport z audytu KE w NCBiR wskazujący na kolejne poważne nieprawidłowości (m.in. konflikt interesów przy ocenie wniosków) w wydatkowaniu środków z POIR przynajmniej od 2018 r. W konsekwencji Polska może stracić duże środki z funduszy UE" - napisała szefowa resortu. "Rozpoczynamy szerokie działania naprawcze, w tym audytowe, w ścisłej współpracy z Komisją" - dodała.Podobnej treści oświadczenie opublikowało również Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na swojej stronie internetowej

"To nieprawidłowości dotyczące m.in. podejrzeń o konflikt interesów przy ocenach projektu przez NCBR, niejasnych i nietransparentnych procedur doboru ekspertów oceniających projekty przez NCBR" - napisano.

Zaznaczono też, że MFiPR blisko i dobrze współpracuje z Komisją Europejską, odnosząc się do rekomendacji raportu.


Ministerstwo chce zapobiec utracie środków przez NCBR

"Naszym priorytetem jest jak najszybsza naprawa nieprawidłowości, tak by uchronić budżet państwa przed stratami, uratować dotacje dla prawidłowo zrealizowanych projektów, zapobiec ryzyku utraty środków przez NCBR w perspektywie 2021-2027" - wskazano. Dodano, że MFiPR współpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oświadczono też, że prowadzone są szeroko zakrojone działania naprawcze, w tym audytowe, a informacje o ich wynikach będą podawane na bieżąco. "Umówiliśmy się z Komisją na przekazanie wniosków na jesieni br." - napisał resort.

Najwyższa Izba Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w NCBR, stwierdziła w raporcie z października ub.r. liczne nieprawidłowości zarówno w procesie przygotowania i organizacji naboru wniosków o dofinansowanie w konkursie "Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe", jak również na etapie wyboru projektów. Według NIK, NCBR nie przestrzegało regulaminu konkursu oraz własnych wewnętrznych regulacji. "Ustalone nieprawidłowości wskazują również na występowanie mechanizmów korupcjogennych w NCBR" - podkreśliła Izba.

7 marca 2024 r. weszła w życie ustawa, która przywróciła nadzór Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nad NCBR. Ministerstwo zapowiedziało "szereg weryfikujących postępowań" w NCBR (w ciągu roku odbyło się tam już prawie 70 kontroli), w którym – jak mówił wiceminister Marek Gzik – zachodziło wiele "korupcjogennych i kryminogennych" zjawisk.

18 marca z zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli zostało wszczęte śledztwo ws. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

ja

Na zdjęciu minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. X/Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka