fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Kandydaci PO w wyborach do europarlamentu. Partia przedstawiła listy

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Platforma Obywatelska ogłosiła nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiamy najważniejszych polityków, którzy otwierają listy we wszystkich 13. okręgach.

Donald Tusk przekonuje, że to jedne z najważniejszych wyborów

- Te wybory do Parlamentu Europejskiego są jednymi z najważniejszych w historii polski powojennej. Nigdy nie były tak ważne i nigdy nie miały tak radykalnego wpływu na nasze codzienne życie, jak właśnie teraz w czasie wojny, w czasie zagrożeń o jakich Europa nie myślała jeszcze kilka lat temu - mówił w środę premier Donald Tusk, tuż przed ogłoszeniem przez PO list wyborczych przed wyborami do PE.

Szef rządu straszył podczas konferencji PiS-em i Konfederacją, które, "w sposób mniej lub bardziej ukryty, tak naprawdę chcą wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej". - To brzmi jak zaklęcie, ja wiem, że tak jest. Ja wiem, że będą szukali każdego dowolnego pretekstu, żeby osłabić jedność europejską - podkreślił szef rządu. Przekonywał, że w wyborach do PE ważny jest każdy głos.


Zdaniem premiera, jeśli wybierzemy europarlamentarzystów, którzy będą podważać jedność UE, to na końcu może to oznaczać wojnę. - To oznaczać będzie słabszą Europę. To nie jest tak, że wszyscy nas tam kochają, to nie jest tak, że wszyscy w Europie chcą iść z pomocą Ukrainie, więc będą szukali dowolnego pretekstu - mówił Tusk.

- A ponieważ głos Polski jest słuchany, to jeśli wyślemy tam lunatyków, jeśli wyślemy tam idiotów, jeśli wyślemy tam zdrajców, to będzie to jednym z najważniejszych i najgorszych błędów politycznych w historii współczesnej Polski - przekonywał lider Platformy.


Jedynki PO w wyborach do PE

Dziś Rada Krajowa PO formalnie zatwierdziła kandydatów w eurowyborach. Oto "jedynki" we wszystkich 13 okręgach wyborczych do PE: 

Warszawa i okoliczne powiaty - Marcin Kierwiński (obecnie minister spraw wewnętrznych),

pozostała część woj. mazowieckiego - Andrzej Halicki (europoseł),

woj. lubelskie - Marta Wcisło (posłanka),

woj. śląskie - Borys Budka (minister aktywów państwowych),

woj. dolnośląskie i opolskie - Bogdan Zdrojewski (poseł),

woj. pomorskie - Janusz Lewandowski (europoseł),

woj. zachodniopomorskie i lubuskie - Bartosz Arłukowicz (poseł),

woj. wielkopolskie - Ewa Kopacz (europosłanka),

woj. podkarpackie - Elżbieta Łukacijewska (europosłanka),

woj. łódzkie - Dariusz Joński (poseł),

woj. świętokrzyskie i małopolskie - Bartłomiej Sienkiewicz (minister kultury),

woj. warmińsko-mazurskie - Jacek Protas (poseł, wiceminister funduszy i polityki regionalnej),

woj. kujawsko-pomorskie - Krzysztof Brejza (europoseł).

W okręgu obejmującym Warszawę kolejne miejsca na tej liście zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek. Od 6 do 9 czerwca odbędą się w państwach UE wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 europosłów.

MD

Na zdjęciu premier Donald Tusk przedstawia jedynki PO w wyborach do PE, fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka