PAP
PAP

Prezydent w Święto Konstytucji 3 Maja. Mówił o rozbudowie armii i CPK

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Prezydent Andrzej Duda przemówił w piątek na uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie. - Za wszelką ceną trzeba bronić polskiej suwerenności i niepodległości. To jest nasz najważniejszy obowiązek! - mówił polityk do zgromadzonych gości.

Prezydent Andrzej Duda o zagrożeniach stojących przed Polską

Prezydent Andrzej Duda - w wystąpieniu na Placu Zamkowym z okazji Święta 3 maja - powiedział, że Polska odzyskała wolność, jest suwerenna i sami decydujemy o sobie, demokracja jest i działa. "Za wszelką cenę trzeba bronić polskiej suwerenności i polskiej niepodległości, to jest dzisiaj nasz największy obowiązek, najważniejszy ze wszystkich" - podkreślił.


"Odrodził się potwór, jeden z najniebezpieczniejszych, jakie dla nas istnieją - rosyjski imperializm. Żarłoczny potwór, smok, który niejednokrotnie w historii nas pożerał, dzisiaj próbuje pożreć naród ukraiński, ich ziemie i ich państwo. Dziękuję, że wszyscy ich wspomagacie (...) Wystawiliście nam piękne świadectwo na cały świat swoją niezwykłą postawą" - powiedział Duda.

"Musimy dzisiaj nadal budować polską armię – jako armię nowoczesną, jako armię silną, armię, która potencjalnie będzie w stanie zatrzymać każdego napastnika i dlatego nikt nie odważy się nas zaatakować. To jest najważniejsze zadanie – byśmy mieli taką armię, która nie będzie musiała się bronić" – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował przy tym wszystkim, którzy współtworzą polską armię, w tym szefowi MON – za „spokojne i rozważne współdziałanie”, a także „dobre kontynuowanie tego, co zostało rozpoczęte”. "Musimy realizować nasze kontrakty, by być silną armią Sojuszu Północnoatlantyckiego" - zaznaczył.


Głowa państwa o konieczności inwestycji

Duda wspomniał też o gospodarczych perspektywach, które stoją przed Polską. Stwierdził, że do dalszego rozwoju naszego państwa niezbędne są strategiczne inwestycje. Chociaż ta nazwa nie padła wprost, to łatwo się domyślić, że głowa państwa mówiła o CPK.

"Polska potrzebuje rozwoju w każdym calu, jego rozpędzania, odwagi inwestycyjnej. Niech jej nie brakuje! Nie słuchajcie tych, którzy wyśmiewają inwestycje, czasem takie, które są miliardowe, ale które służą także i strategicznym interesom. Jesteśmy państwem, które na takie inwestycje stać i wreszcie to robimy. Polska na to zasługiwała od dawna" - mówił.


"Potrzebujemy modernizacji polskiej energetyki; trzeba współpracować z tymi, którzy wiedzą jak to robić - ze Stanami Zjednoczonymi. Musimy dzisiaj realizować wielkie inwestycje transportowe, handlowe, turystyczny, by nie trzeba było lecieć do Frankfurtu, Londynu, Paryża na lotnisko, żeby przesiąść się do dużego samolotu, który poleci na inny kontynent. W najdalsze zakątki chcemy polecieć stąd, z naszego lotniska, które będzie centrum światowego transportu" - wyjaśnił polityk.

Prezydent pochwalił polską klasę polityczną. Wspomniał o UE

Przemawiając na pl. Zamkowym w Warszawie prezydent mówił, że dziś polskie miejscowości niejednokrotnie wyglądają "cudownie, jak z obrazka", jak "z najlepszych, najpiękniejszych europejskich krajobrazów tej zamożnej, od stuleci bogatej zachodniej Europy", a dzieje się tak m.in. dzięki obecności w Unii Europejskiej.

Ale także - podkreślał - Polska z każdym dniem wygląda coraz lepiej także dzięki "mądrości polskich polityków, dzięki ważnym decyzjom, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci" oraz dzięki "poprzednim pokoleniom, poczynając od tego, które ostatecznie zwyciężyło w '89 roku w pokojowej rewolucji Solidarności, która przewróciła żelazną kurtynę, obaliła mur berliński, pokonała komunizm, a w efekcie Sowiety, bez jednego wystrzału".

Prezydent podkreślał też codzienną pracę Polaków, determinację ludzi wspieraną duchowym i nie tylko wsparciem papieża Jana Pawła II, wspieraną też przez "mądrych zachodnich aliantów", jak prezydent USA Ronald Reagan czy jak premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. "To dzięki temu wszystkiemu jesteśmy dzisiaj tu, gdzie jesteśmy" - powiedział.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Odnosząc się do historii Polski, prezydent podkreślił, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to jedna z najważniejszych dat w naszych dziejach. Dodał, że uchwalenie konstytucji było zrywem w celu ratowania kraju z pomocą nowoczesnej myśli państwowej, modernizacyjnej. Zaznaczył, że mimo to nie udało się wtedy uratować Polski.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka