Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz
Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz

Hołownia zszokował dziennikarkę: Zieloną granicą przechodzi agentura rosyjska

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
W niedzielę marszałek Sejmu Szymon Hołownia na briefingu prasowym mówił o wzmocnieniu polskiej granicy z Białorusią. Jedna z dziennikarek pytała go o humanitarne wartości i sytuację migrantów. Hołownia zaskoczył ją zdecydowaną polemiką. Stanowczo powiedział, że... rosyjska agentura o wiele łatwiej przedostaje się do Polski przez zieloną granicę, niż samolotami.

Szymon Hołownia o wzmocnieniu granicy polsko-białoruskiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w niedzielę wziął udział w spotkaniu poświęconym książce „40 haseł o demokracji” na Targach Książki i Mediów Vivelo 2024 na PGE Narodowym w Warszawie. Targi są okazją do spotkań z autorami i zakupu nowości wydawniczych. 

Lider Trzeciej Drogi był pytany między innymi o wzmocnienie polskiej granicy z Białorusią. Odpowiedział, że północna i wschodnia granica Rzeczpospolitej musi być mocniej zabezpieczona. Mówił o rejonach, w których Polska graniczy z Rosją i Białorusią. Podkreślił, że ważne są humanitarne wartości, ale jeszcze ważniejsi są obywatele Polski, także mieszkańcy przygranicznego regionu.


Hołownia: Rosyjska agentura przedostaje się do Polski przez zieloną granicę

Premier Donald Tusk, przedstawiając w sobotę założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", poinformował o decyzji, aby przeznaczyć 10 mld zł na zabezpieczenie wschodniej granicy Polski. – Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga – mówił.

Szymon Hołownia zaskoczył jedną z dziennikarek, która pytała go o humanitarne wartości i sytuację migrantów. Na jej uwagi marszałek Sejmu odpowiedział: rosyjska agentura o wiele łatwiej przedostaje się do Polski przez zieloną granicę, niż samolotami.

– Dzisiaj naprawdę bardzo potrzebujemy wszelkich narzędzi, które pozwolą nam sprawić, że granica wschodnia Rzeczypospolitej będzie rzeczywiście granicą, bo to jest zewnętrzna granica Unii Europejskiej – powiedział Hołownia, który w Warszawie wziął udział w targach książki.

– To jest miejsce, które nie powinno być przez nikogo infiltrowane w nielegalny sposób, a więc jeżeli pojawia się pomysł zorganizowanego, profesjonalnego wzmocnienia obrony naszej wschodniej granicy, to należy mu przyklasnąć – dodał.

Marszałek Sejmu podkreślił też, że umacnianie granicy powinno być realizowane z szacunkiem dla miejscowej ludności i dla przyrody. – Dla tych wszystkich wartości, których nie możemy stracić przez to, że Putin nam dzisiaj próbuje w jakiś sposób zagrozić – mówił Hołownia.

– Natomiast ewidentnie musimy wschodnią granicę wzmocnić, północną zresztą też. Mówię o granicy z obwodem królewieckim, bo musimy być gotowi na różnego rodzaju działania hybrydowe ze strony Białorusi, ze strony Rosji. Będę kibicował mądrze prowadzonej fortyfikacji tej granicy. I mam też nadzieję, że będzie to szło w parze z humanitarnymi i stosownymi rozwiązaniami problemu migracyjnego – dodał.

Hołownia: Pushbacki nie są rozwiązaniem

Hołownia był też pytany o tzw. pushbacki, czyli zawracanie migrantów na granicę z Białorusią, za które krytykowana jest Straż Graniczna.

– Pushbacki nie są rozwiązaniem. Pushbacki powinny zostać wstrzymane tak szybko, jak to tylko możliwe, a my musimy zrobić absolutnie wszystko, żeby granica Rzeczypospolitej była nie do przekroczenia – odpowiedział Hołownia, zaznaczając, że umocnienie wschodniej granicy Polski jest ważne nie tylko ze względu na migrantów, ale także ze względu na wrogą Polsce agenturę.

– Granica ma być nieprzekraczalna poza przejściami granicznymi, natomiast na przejściach granicznych, które do tego służą, ci, którzy chcą złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, powinni mieć prawo go złożyć i to powinna być polityka, która powinna być w Polsce realizowana. Bezpieczeństwo nie może wykluczać człowieczeństwa – dodał marszałek Sejmu, wskazując na potrzebę niesienia pomocy, zwłaszcza dzieciom i kobietom.

KW

Źródło zdjęcia: Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka