Międzynarodowy Trybunał Karny chce rozliczyć liderów Hamasu i premiera Izraela za zbrodnie

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłosił w poniedziałek, że zażądał nakazów aresztowania przywódców Hamasu i premiera Benjamina Netanjahu.

W oświadczeniu prokurator Karim Khan powiedział, że będzie ubiegał się o nakazy dla Yahya Sinwara, Muhammada Deifa i Ismaila Hanijha z Hamasu. Dodał, że wnosi o nakazy dla Netanjahu i ministra obrony Izraela Yoava Gallanta. 

Zbrodnie na cywilach. Reakcja trybunału w Hadze

Karim Khan powiedział, że istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że ponoszą oni odpowiedzialność karną za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości od co najmniej 7 października 2023 r.

Zarzuty wobec Netanjahu i Gallanta obejmują "doprowadzenie do eksterminacji, spowodowanie głodu jako metody prowadzenia wojny, w tym odmowę dostaw pomocy humanitarnej, celowe atakowanie cywilów w czasie konfliktu" – powiedział Khan.


Wniosek Khana musi być nadal zatwierdzony przez sędziów z Trybunału. Ta decyzja jest niewątpliwie ciosem dla rządu Netanjahu i prawdopodobnie podsyci międzynarodową krytykę strategii Izraela w siedmiomiesięcznej kampanii przeciwko Hamasowi i zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej w Gazie. 

Izrael i Hamas milczą 

Nie ma natychmiastowej odpowiedzi ze strony izraelskiego rządu ani od Hamasu. Jeśli zostaną wydane nakazy, to osoby w nich wymienione mogą zostać aresztowane, jeśli udadzą się do jednego ze 124 krajów członkowskich sądu, które obejmują większość krajów europejskich, ale np. nie Stany Zjednoczone.

Decyzja stawia Netanjahu w towarzystwie prezydenta Rosji Władimira Putina, wobec którego MTK wydał nakaz aresztowania w związku z wojną Moskwy z Ukrainą. 

Fot. Poszukiwany premier Izraela Benjamin Netanjahu/PAP/EPA 

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj42 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka