Pfizer został pozwany. Fot. Canva
Pfizer został pozwany. Fot. Canva

Pfizer został pozwany. Koncern miał kłamać na temat szczepionki przeciwko COVID-19

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Stan Kansas złożył pozew przeciwko firmie farmaceutycznej Pfizer. Zarzuca jej wprowadzanie opinii publicznej w błąd w kwestii działania szczepionki przeciwko COVID-19 m.in. po przez ukrywanie ryzyka wzięcia dawki i fałszywe twierdzenia dot. skuteczności walki z koronawirusem.

Pozew przeciwko Pfizer 

O sprawie pisze Reuters, który wyjaśnia, że pozew został złożony w Sądzie Rejonowym hrabstwa Thomas. Kansas domaga się od farmaceutycznego giganta "bliżej nieokreślonego odszkodowania". 

Cytowany przez agencję republikański prokurator generalny stanu Kansas Kris Kobach powiedział, że "Pfizer wygłosił wiele wprowadzających w błąd oświadczeń, aby oszukać opinię publiczną w sprawie swojej szczepionki w czasie, gdy Amerykanie potrzebowali prawdy". 


Pfizer miał oszukiwać 

Reuters wyjaśnia, że firma tuż po wprowadzeniu szczepionki na rynek 2021 r. "ukrywała dowody na to, że wzięcie dawki szczepionki miało związki z powikłaniami ciąży, w tym poronieniem, a także stanami zapalnymi w sercu i wokół niego, znanymi jako zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia". 

Pfizer miał również podawać wspólnie z niemieckim partnerem BioNTech nieprawdziwą informację, że szczepionka jest równie skuteczne w przypadku zmutowanych wariantów.

Firma farmaceutyczny odpowiedziała na zarzuty krótkim oświadczeniem. "Oświadczenia firmy Pfizer na temat szczepionki przeciwko COVID-19 były dokładne i oparte na podstawach naukowych" – napisała i dodała, że pozew stanu Kansas jest bezpodstawny.

Pfizer pozwał z kolei Polskę 

Jakiś czas temu głośno było o tym, że Pfizer tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce zdecydował się nas pozwać, żądając zwrotu 6 mld zł za niezapłacone szczepienia. O co chodziło? Ponad dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy odmówił zakupu 60 mln szczepionek przeciw COVID-19 od Pfizera. Mając w magazynach ponad 20 mln niewykorzystanych preparatów, nie chciał przyjąć kolejnych, więc – pomimo wiążącej nas umowy – powołując się na sytuację związaną z wojną na Ukrainie i płynącą tam z Polski pomocą, przestaliśmy płacić i odbierać produkty amerykańskiej firmy.

Pozew koncernu Pfizer przeciw Polsce został złożony w sądzie w Brukseli, gdyż umowa dotycząca pierwszej wspólnej umowy kupna szczepionek przez Komisję Europejską dla wszystkich państw członkowskich UE, co oznacza, że podlega prawodawstwu belgijskiemu. Żeby zyskać na czasie, Polska dołączyła do sprawy karnej, która toczy się w prokuraturze w belgijskim Liege.

MP

Pfizer został pozwany. Fot. Canva 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości