Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

851,06 zł kary dostało już ponad 70 osób. Turyści muszą się mieć na baczności w Tatrach

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz ze strażnikami bliźniaczego parku na Słowacji rozpoczęli wspólne patrole, które potrwają do końca wakacji. W miniony weekend pouczyli i ukarali mandatami ponad 70 osób – głównie Polaków i Czechów.

Polsko-Słowackie patrole w Tatrach Wysokich

Wspólne polsko-słowackie patrole mają za zadanie pilnowanie cennych przyrodniczo miejsc, w które wchodzą turyści, zbaczając z wyznaczonych szlaków. Strażnicy z obu parków narodowych w miniony weekend patrolowali przygraniczny teren w Tatrach Wysokich: Mięguszowiecką Przełęcz, Liptowskie Mury, Gładką Przełęcz i Zwory.

Jak informuje słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP), podczas minionego weekendu łączony patrol, w zależności od przewinienia, pouczył lub ukarał mandatami ponad 70 osób, które naruszyły zasady zwiedzania Tatr. Łącznie na osoby wchodzące poza szlaki nałożono mandaty w wysokości 200 euro.


Strażnicy skupili się na biwakowiczach i "dzikich" spacerowiczach

„Kary zostały nałożone przede wszystkim na turystów, którzy odeszli od znakowanych szlaków turystycznych. Byli też tacy, którzy mimo zakazu, biwakowali w na wysokogórskich murawach. Przepisy parku narodowego najczęściej łamali Polacy i Czesi” – poinformował TANAP.

Z uwagi na ochronę przyrody w Tatrach obowiązuje zakaz schodzenia z wyznaczonych szlaków turystycznych. Biwakowanie jest bezwzględnie zabronione. W Tatrach nocować można tylko w schroniskach turystycznych. Od 1 kwietnia do 30 listopada po górskich szlakach można poruszać się od świtu do zmierzchu. Wspólne akcje strażników będą trwać przez cały sezon letni.

MB

Fot. Tatry, zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo