Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

W środę czekają nas burze i trąby powietrzne. IMGW ostrzega

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami. Należy spodziewać się ich w całej zachodniej połowie kraju. W Polsce zachodniej i północno-zachodniej obowiązują ostrzeżenia stopnia III, występuje małe zagrożenie trąbą powietrzną. W pozostałej części kraju wystąpią natomiast upały, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe. Narażony zachód kraju

Według zamieszczonego przez IMGW na platformie "x" komunikacie "najbardziej gwałtowne zjawiska" prognozowane są na terenie województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego, zachodzie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski oraz północnym zachodzie woj. dolnośląskiego. Dla tego obszaru wydano ostrzeżenie stopnia trzeciego, które obowiązuje w środę (10 lipca) od godz. 14 do godz. 22.


Na tym terenie burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru osiągające prędkość powyżej 115 km/h. Jak dodał IMGW, "poza wiatrem bardzo dużym zagrożeniem będzie zjawisko powodzi błyskawicznej, przez co każde większe miasto, które znajdzie się na czele układu burzowego, będzie musiało zmierzyć się z dużymi sumami opadowymi rzędu 55-80 mm". Zaznaczono również, że możliwe są opady gradu o średnicy 4-6 cm oraz występuje "małe zagrożenie lokalnie trąbą powietrzną".

Dla pozostałych części województw wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz centralnych części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Instytut wydał ostrzeżenia II stopnia przed burzami. Wiążą się one z sumami opadów od 35 do 55 mm i z porywami wiatru od 85 km/h do 115 km/h. Na tym obszarze możliwe są również opady gradu.

W pasie centralnym - od Elbląga przez Olsztyn, Włocławek, Płock, Łódź i Częstochowę, aż po Opole, Katowice i Rybnik obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, którym mogą towarzyszyć sumy opadów od 20 do 35 mm i porywy wiatru od 70 km/h do 85 km/h.

Ostrzeżenia II i III stopnia obowiązują od środowego popołudnia do późnych godzin nocnych.


IMGW: Uwaga na upały

Poza tym wciąż aktualne pozostają wydane przez IMGW dla prawie całego kraju ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem. Większość obszaru Polski została objęta ostrzeżeniami stopnia drugiego.

Stopień pierwszy obowiązuje z kolei na południu województw śląskiego i małopolskiego, południowo-zachodnich krańcach woj. dolnośląskiego oraz wschodzie woj. zachodniopomorskiego, prawie w całym woj. pomorskim, na północy woj. kujawsko-pomorskiego i zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego.

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że temperatura osiągnie maksymalnie 30 st. C, a II stopnia - między 30 st. C a 34 st. C.

Nie trzymajmy dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach

Duże upały mogą mieć także tragiczne konsekwencje. Służby ostrzegają zwłaszcza przed zostawianiem dzieci i zwierząt w nagrzanych i zamkniętych samochodach. Niestety, do mediów już zaczęły spływać informacje o bezmyślnych właścicielach pojazdów.

Dzięki interwencji przypadkowych świadków udało się uratować roczne dziecko, które rodzice zostawili w aucie na parkingu przed sklepem w czasie upału - poinformowała we wtorek KW Policji w Opolu.

W poniedziałek, około południa, na parkingu przed galerią handlową w Kluczborku przechodząca kobieta usłyszała płacz małego dziecka. Było ono zamknięte w samochodzie. W pobliżu nie było nikogo dorosłego, a temperatura była bardzo wysoka, więc kobieta wezwała ochronę obiektu.

Mimo komunikatów ogłaszanych przez pracowników galerii nikt nie podchodził do zamkniętego samochodu, w którym było malutkie dziecko. W tej sytuacji jeden z obecnych na miejscu mężczyzn wybił kluczem szybę w samochodzie, z którego wyjęto rozgrzane dziecko. Wezwano policję i pogotowie.

Dzielnicowi, którzy przyjechali na parking zajęli się poszukiwaniem opiekunów dziecka. Kilkanaście minut przed godziną 13 do samochodu podbiegła zdenerwowana 24-letnia matka dziecka. Według jej wyjaśnień, zostawiła dziecko w zamkniętym aucie, bo chciała kupić sobie spodnie.

Jak informuje policja, kobieta usłyszy zarzut dotyczący narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za to przestępstwo może jej grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

MB

Fot. Burze w Polsce, zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości