Transport akt sądowych do archiwum w Sądzie Okręgowym w Warszawie, 23 bm. (rg/ibor) PAP/Rafał Guz
Transport akt sądowych do archiwum w Sądzie Okręgowym w Warszawie, 23 bm. (rg/ibor) PAP/Rafał Guz

Polacy żądają dostępu do teczek. Brytyjskie archiwa jak pilnie strzeżony skarb

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Rodziny polskich żołnierzy, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, domagają się łatwiejszego dostępu do ich teczek ewidencyjnych przechowywanych w brytyjskich archiwach. Obecnie dokumenty te są praktycznie niedostępne, a czas oczekiwania na odpowiedź z Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii przekracza rok – informuje „Rzeczpospolita”. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Polacy chcą dostępu do akt żołnierzy PSZ w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie archiwa ograniczają dostęp do dokumentacji ponad 250 tys. żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Rodziny zmarłych weteranów rozpoczęły petycję do rządu Wielkiej Brytanii o szerszy dostęp do teczek personalnych, które obecnie można otrzymać tylko po długim czasie oczekiwania i po spełnieniu licznych formalności. Petycję w tej sprawie podpisało już ponad 1700 osób. Jak podaje „Rzeczpospolita”, te archiwa to jedyne pełne źródło danych o polskich żołnierzach walczących u boku aliantów.


Ostatni dzień na rejestrację do głosowania za granicą

Wtorek, 13 maja, to ostatni dzień na złożenie wniosku o ujęcie w spisie wyborców w obwodach zagranicznych lub na polskich statkach. Wnioski można składać pisemnie lub elektronicznie. Dotyczy to zarówno osób przebywających czasowo za granicą, jak i tych stale mieszkających poza Polską. Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca.


Zaskakujące wyniki sondażu o migracji. KO za twardą kontrolą granic

Jak wynika z badania More in Common Polska, aż 87 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej popiera pełną kontrolę nad tym, kto przekracza polskie granice. To więcej niż w przypadku zwolenników PiS (67 proc.) czy Konfederacji (74 proc.). Eksperci podkreślają, że nie oznacza to wzrostu niechęci wobec migrantów, ale raczej oczekiwanie spójnej i zdecydowanej polityki migracyjnej.


Polskie e-sklepy coraz odważniejsze za granicą

Już 46 proc. polskich sklepów internetowych działa na rynkach eksportowych – wynika z danych Fulfilio. To pierwszy raz, gdy sprzedaż zagraniczna przeważa nad krajową. Szczególnie aktywne są branże motoryzacyjna, kosmetyczna oraz AGD i meblowa. Eksperci zauważają jednak, że 43 proc. firm nadal ogranicza się tylko do rynku polskiego.


Rekordowy wzrost sprzedaży aut elektrycznych w Polsce

Z danych PZPM wynika, że w kwietniu zarejestrowano ponad 2,5 tys. osobowych aut elektrycznych – dwa razy więcej niż rok wcześniej. Od początku roku liczba nowych rejestracji przekroczyła 7,6 tys. Jeśli trend się utrzyma, 2025 rok może być pierwszym z ponad 20 tys. sprzedanych elektryków. Powodem wzrostu są zmiany cenowe w segmencie tańszych marek i większa dostępność finansowania.


Resort finansów sięga po „zaskórniaki”. Maleje poduszka płynnościowa

Jak informuje „Puls Biznesu”, Ministerstwo Finansów wyraźnie zmniejsza rezerwę gotówkową – na koniec kwietnia było to 175 mld zł, o 21 mld mniej niż miesiąc wcześniej. Rośnie deficyt budżetowy, który w marcu osiągnął już 76,3 mld zł, czyli ponad 26 proc. całorocznego limitu. Resort finansuje bieżące potrzeby, wykorzystując nadwyżki zgromadzone na początku roku.


Syndycy pod nadzorem? MS planuje zmiany

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowymi regulacjami, które mają poprawić nadzór nad syndykami. W Polsce wierzyciele odzyskują średnio 15–17 proc. należności w postępowaniach upadłościowych – znacznie mniej niż w krajach OECD. Resort rozważa powołanie samorządu doradców restrukturyzacyjnych i utworzenie sądów dyscyplinarnych.


Izrael wznowił ataki w Strefie Gazy

Po uwolnieniu zakładnika przez Hamas, izraelska armia ponownie zaatakowała cele w Strefie Gazy, w tym szpital w Chan Junus. Zginął dziennikarz Hasan Aslih, którego Izrael uznaje za członka Hamasu. Palestyńskie władze informują o ofiarach wśród pacjentów i kontynuują oskarżenia o łamanie prawa wojennego. Bilans ofiar w Strefie Gazy przekroczył już 52,8 tys. osób.


na zdjęciu: Transport akt sądowych do archiwum. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Rafał Guz

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka