Fot: Karol Nawrocki w czasie przemówienia na CPAC w Jasionce PAP/Darek Delmanowicz
Fot: Karol Nawrocki w czasie przemówienia na CPAC w Jasionce PAP/Darek Delmanowicz

Nawrocki jednak pozywa Onet

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 379
Karol Nawrocki, kandydat obywatelski wspierany przez PiS, pozwał Onet po tym, jak portal opisał, co – według byłych współpracowników – miało dziać się, gdy pracował jako ochroniarz w sopockim Grand Hotelu.

Pozew cywilny i akt oskarżenia przeciwko Onetowi

Karol Nawrocki, kandydat obywatelski wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, złożył we wtorek do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Onetowi o ochronę dóbr osobistych oraz prywatny akt oskarżenia – poinformował poseł PiS Andrzej Śliwka. Jak dodał, dokumenty przygotowali prawnicy z kancelarii „Gotkowicz Kosmus Kuczyński i Partnerzy Adwokaci”.

„Tekst, który został opublikowany na portalu Onet i później kolejne teksty, które były publikowane w przestrzeni medialnej, one mało miały wspólnego z rzetelnością dziennikarską, a bardziej miały do czynienia z pomówieniami i kłamstwami” – stwierdził Śliwka.

Artykuł Onetu i anonimowe źródła

W artykule opublikowanym przez Onet w poniedziałek napisano, że Nawrocki „uczestniczył w procederze sprowadzania prostytutek dla gości Grand Hotelu w Sopocie, gdy pracował tam jako ochroniarz”. „Tak twierdzą jego ówcześni koledzy z ochrony, z którymi rozmawiał Onet” – zaznaczono. „Ze względu na obawy o własne bezpieczeństwo nasi rozmówcy chcą pozostać anonimowi. Ale biorą odpowiedzialność za swe słowa — deklarują, że są gotowi złożyć zeznania przed sądem” – wskazano w artykule.

Polityczne tło i zarzuty PiS

Wicerzecznik PiS Mateusz Kurzejewski ocenił, że obecna kampania prezydencka „zostanie zapamiętana jako kampania, w której cały aparat państwa Donalda Tuska został zaangażowany do tego, żeby walczyć z Karolem Nawrockim”.


„Wszyscy pamiętamy zachowanie służb specjalnych, które wykorzystały materiały z ankiety bezpieczeństwa osobowego Karola Nawrockiego, po to, żeby go zdyskredytować” – powiedział. Wskazał również na działania NIK wobec Nawrockiego.

Kurzejewski mówił także o roli mediów w tej kampanii: „Do nieformalnego sztabu Rafała Trzaskowskiego dołączyły też prorządowe media – TVP w likwidacji, TVN, Onet”. „Nie może być tak, że (…) można napisać każde kłamstwo, każdą bzdurę, opierając się na jakichś niesprawdzonych źródłach. Podejrzewamy, że tym źródłem jest pan Murański (Jacek Murański, zawodnik tzw. freak fightów – PAP), na którego powoływał się wczoraj Donald Tusk” – zaznaczył Kurzejewski.

Tryb wyborczy czy proces cywilny?

Premier Donald Tusk odniósł się do sprawy, mówiąc, że jeśli Onet publikuje nieprawdę, kandydat powinien zareagować sądownie w trybie wyborczym. „Jeśli Onet kłamie, jeśli telewizja i portale kłamią, jeśli ludzie pod nazwiskiem (…) kłamią, to pan Karol Nawrocki ma święty obowiązek wobec Polaków pójść natychmiast do sądu i w trybie wyborczym tę kwestię wyjaśnić” – powiedział Tusk w Polsat News.


Z kolei politycy PiS Piotr Müller i Andrzej Śliwka przekonywali, że Nawrocki nie złoży wniosku do sądu w trybie wyborczym, ponieważ – jak twierdzą – według linii orzeczniczej polskich sądów publikacje prasowe nie są uznawane za materiały wyborcze i taki wniosek zostałby najpewniej odrzucony.

Węglarczyk: „Nie oceniamy, tylko informujemy”

„To jedna z najdziwniejszych kampanii wyborczych w historii III RP. Po jednej stronie mamy w niej człowieka, którego poglądy można lubić lub nie, ale o którym wiemy bardzo, bardzo dużo, bo w polityce jest obecny od dekad. Po drugiej stronie mamy kandydata, o którym nie wiemy prawie nic. Rola mediów, w demokracji kluczowa, w takiej sytuacji staje się krytyczna” – napisał redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

„Zadaniem mediów staje się odsłonięcie jak największej liczby tajemnic pana Nawrockiego. (…) Dziś ujawniamy więc jedną z największych tajemnic kandydata PiS. Od tygodni szeptali o niej politycy, również z obozu pana Nawrockiego. (…) Nie robimy tego, by zniechęcić jego wyborców. Piszemy o przeszłości kandydata PiS, bo taki jest obowiązek mediów. Naszym zadaniem jest dostarczyć Państwu, czyli wyborcom, jak najpełniejszej informacji po to, byście jak najbardziej świadomie podjęli decyzję nad urną wyborczą”.

red.

Fot: Karol Nawrocki w czasie przemówienia na CPAC w Jasionce PAP/Darek Delmanowicz

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj379 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (379)

Inne tematy w dziale Polityka