Trenerem polskiej reprezentacji ma być Polak, a na giełdzie są już tylko dwa nazwiska brane pod uwagę przez prezesa PZPN Cezarego Kuleszę. Nie są one takiego kalibru, żeby wprawić kibiców kadry w zachwyt. Z artykułu dowiesz się o najważniejszych informacjach z kraju i ze świata.
Nowy selekcjoner nic nie wie? Pozostały dwa nazwiska
Wszystko wskazuje na to, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski zostanie Polak. Według ustaleń Tomasza Włodarczyka z Meczyków, w grze pozostało dwóch kandydatów: Adam Nawałka i Jan Urban. Cezary Kulesza ogłosił, że wybór już zapadł i trwają formalne negocjacje. Problem w tym, że... wybrany trener jeszcze o niczym nie wie. Ogłoszenie nowego selekcjonera ma nastąpić na początku przyszłego tygodnia.
Zdaniem Włodarczyka, Nawałka przebywa obecnie na urlopie, ale to nie wyklucza podpisania umowy. Z kolei Urban jest gotowy do objęcia stanowiska od ręki. Według doniesień, nowy selekcjoner miałby objąć kadrę tylko na czas eliminacji, z możliwością przedłużenia współpracy. Decyzja Kuleszy, jak twierdzi dziennikarz, może być celowo utrzymywana w tajemnicy, a sam kandydat dowie się o niej jako ostatni.
Zatrzymani migranci na granicy z Litwą
Podczas wspólnej konferencji z premierem Holandii Dickiem Schoofem, Donald Tusk odniósł się do zatrzymania na granicy z Litwą czterech obywateli Afganistanu. Jak poinformował premier, ci sami migranci wcześniej dwukrotnie próbowali nielegalnie przekroczyć polską granicę z Białorusią, gdzie zostali zarejestrowani i zawróceni przez Straż Graniczną.
Tusk podkreślił, że Polska musiała przywrócić tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą ze względów bezpieczeństwa. Zaznaczył, że działania te mają na celu nie tylko ochronę Polski, ale także całej Unii Europejskiej. — Robimy to dla Niemców, Holendrów, Francuzów, bo to granica UE — powiedział szef rządu. Kontrole mają obowiązywać do 5 sierpnia.
Duda o potrzebie ochrony granic
Do decyzji rządu o przywróceniu kontroli odniósł się także prezydent Andrzej Duda. Podczas wizyty w Pradze nazwał swobodę przemieszczania się „jednym z największych skarbów” wynikających z członkostwa Polski w UE. Zaznaczył jednak, że sytuacja kryzysowa wymusza konkretne działania.
Prezydent uznał, że tymczasowe kontrole są konieczne m.in. ze względu na presję migracyjną i działania hybrydowe prowadzone przez Białoruś. Jednocześnie przestrzegł, że trwałe ograniczenie swobody przemieszczania się mogłoby osłabić poparcie społeczne dla Unii. Ważna jest też jego zdaniem rozważne podejście: - Im mniej kontroli, tym lepiej — jeśli nie są niezbędne - przekonywał.
Hołownia pod presją po spotkaniu z Kaczyńskim
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty przyznał, że nie spotkałby się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, ale jednocześnie nie ocenił działań Szymona Hołowni, który kilka dni temu był gościem w mieszkaniu europosła Adama Bielana. Spotkanie wywołało medialną burzę i spekulacje o ewentualnych rozmowach koalicyjnych.
Hołownia stanowczo zaprzeczył, jakoby rozmawiał z PiS na temat nowej koalicji lub przedłużenia swojej funkcji marszałka. — Nie prowadzimy żadnych rozmów o jakiejkolwiek innej koalicji. W tym nie z PiS — powiedział na konferencji. Dodał, że spotyka się z każdym, jeśli rozmowa dotyczy ważnych spraw dla Polski, ale przyznał, że lokalizacja spotkania była błędem. — Miejsce spotkania wybiorę następnym razem staranniej — zapewnił.
Trump i Netanjahu spotykają się w Waszyngtonie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyleciał do Waszyngtonu, gdzie w poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego) spotka się z Donaldem Trumpem. Będzie to ich trzecia rozmowa w tym roku. Głównym tematem ma być zawarcie 60-dniowego rozejmu w Strefie Gazy, o który Trump zabiega od tygodni.
Izrael i Hamas prowadzą negocjacje za pośrednictwem Kataru, Egiptu i USA. Główną przeszkodą pozostaje kwestia trwałości rozejmu — Izrael chce zachować prawo do wznowienia działań wojennych, Hamas domaga się zakończenia wojny. Trump ma nadzieję, że sukces w tej sprawie pozwoli mu zaprezentować się jako skuteczny rozjemca i wzmocni jego pozycję przed wyborami.
Netanjahu z kolei stoi pod presją — z jednej strony opinii publicznej i rodzin zakładników, z drugiej — radykalnych koalicjantów domagających się kontynuacji wojny. Podczas wizyty izraelski premier ma również rozmawiać o nowej umowie handlowej między USA a Izraelem oraz o wspólnej operacji przeciwko Iranowi.
Fot. Prezes PZPN Cezary Kulesza (w środku)/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka