162 obserwujących
8924 notki
23597k odsłon
2347 odsłon

Zaremba, Warzecha, Stankiewicz, twitter o Gowinie

Wykop Skomentuj26

Jarosław Gowin w sobotę rozpoczął oficjalnie budowę nowej inicjatywy politycznej.

Dziś na twitterze sam napisał: Na wczorajszej konwencji krakowskiej ponad 500 osób. Pod deklaracją podpisało się prawie 5500. Kula śnieżna rośnie. Dziękuję za poparcie!

Część komentatorów odnosiła się do startu byłego ministra sprawiedliwości entuzjastycznie:

Maria Wanke-Jerie: ‏@Jaroslaw_Gowin Gratuluję i pozdrawiam. Na TT już głupie ataki, wiec chyba jest dobrze. Nie atakowali czegoś bez szans. Pozdrawiam:-)

Marcin Kamaj: @Jaroslaw_Gowin mnie się na razie podoba świetne wykorzystanie nazwiska lidera..za granie z GoWin na światowym poziomie. Brawo

 @sowinskislawomir Przed projektem politycznym J. Gowina ciągle długa i niepewna droga. Ale dzisiejszy dzień to kolejny dobry krok.

 @TomaszWislinski Czy konwencja Jarosława Gowina w Krakowie rozpocznie udany marsz po władzę?! ;-)

 część sceptycznie:

@PiotrKosiec Nie porwała mnie ta konwencja Gowina. Wszystko to miałkie bez charyzmy i wyrazu.

a inni ironicznie: @AdamTyminski: Gowin tworzy partię opozycyjną, której kandydatem na prezydenta będzie Bronisław Komorowski, na premiera Donald Tusk."

Norbert Maliszewski tłumaczył: Gowin będzie lojalny wobec konserwatywnej części PO, gdyż ta będzie musiała wybrać w 2015 - tratwa Gowina czy Titanic PO-SLD-PSL

Politolog dr Jarosław Och w rozmowie z Onet.pl twierdzi, że „Gowin ma kapitał w postaci rozpoznawalnego nazwiska i świadectwa uzyskania ponad 20 proc. Głosów w wyborach na szefa PO. Także badania opinii społecznej pokazują, że istnieje miejsce na formacje centrową. Jest tylko problem, jak te sprzyjające elementy teoretyczne Gowin przeniesie do praktyki”. Och zwraca uwagę na to, że Gowin nie ma bardzo ważnego elementu, niezbędnego do prowadzenia gry politycznej: pieniędzy na działalność”.

Piotr Zarembaw audycji Salon dziennikarski Floriańska 3 (cytat za wpolityce.pl) mówił z kolei tak: „Podobno Jarosław Kaczyński miał skomentować sondaż, w którym dobry wynik odnotowuje potencjalna partia byłego posła PO: chcą mnie skłonić, żebym atakował mocniej Gowina. (…) Na pewno to nie będzie główny wróg PiS-u, ale niepokój chyba jest. Jeżeli Gowin weźmie 4 proc. i nie wejdzie do Sejmu, a PiS będzie miał 4 proc. mniej i nie stworzy rządu. (…) Uważam, że jest to najpoważniejsza formuła stworzenia czegoś między PiS-em, a PO, ale nie jestem pewien czy to się uda”.

Andrzej Stankiewicz w tekście zamieszczonym dziś na rp.pl ma wątpliwości: „Czy to, co Gowin zaprezentował, będzie taką alternatywą? W sobotę ogłosił pięć zasad: praca, rodzina, wolność, tradycja, solidarność. Tyle że poza tymi chwalebnymi ogólnikami nie przedstawił niczego konkretnego. Utrwala wizerunek gospodarczego liberała (broniąc OFE, przedsiębiorców i wolności gospodarczej), a jednocześnie obyczajowego konserwatysty (poparł zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej). Tyle tylko, że badania pokazują, iż w Polsce konserwatywne przekonania towarzyszą raczej ludziom uboższym i nastawionym socjalnie. Ultraliberałów gospodarczych o konserwatywnym światopoglądzie nie ma aż tylu, aby Gowin mógł po wyborach w 2015 r. wejść do koalicji jako silny partner. Gowin musi zatem zrobić wiele, aby poszerzyć swój elektorat. Inaczej jego partia pozostanie tylko witryną w Internecie”.

Łukasz Warzecha w audycji Studio dziennikarskie Floriańska 3 wydawał się być bardziej optymistyczny: Obaj panowie (Gowin i Kaczyński - przyp. S24) mieli kontakty jeszcze wcześniej, żeby wysondować – co zrobi PiS, jeżeli Jarosław Gowin odejdzie, czy będzie go atakować. Pewne ustalenia gentelmeńskie były takie, że obchodzimy się trochę na około i nie atakujemy się wprost. Co będzie jednak, jeżeli okaże się, że Jarosław Gowin odbiera więcej PiS-owi czy PO? (…) W momencie kiedy PiS wszedł mocno w retorykę socjalną pisałem, że to jest poważny błąd i odstręczy zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Co będzie, jeżeli się okaże, że Gowin ma dla tych ludzi lepszą ofertę?

A co Wy o tym sądzicie?

 

 

 

Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale