Okulary, które pozwalają daltonistom rozróżniać kolory

Redakcja Redakcja Technologie Obserwuj notkę 1

Amerykańska firma EnChroma stworzyła okulary, które przywracają daltonistom umiejętność rozpoznawania kolorów. Firma twierdzi, że są one skuteczne w przypadku 80% osób, które z nich korzystają.

Ślepota barw, czyli daltonizm, jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, która dotyka ok. 10% światowej populacji. Znacznie częściej dotyczy mężczyzn (ok. 1,5%) niż kobiet (ok. 0,5%). Zaburzenie rozpoznawania barw może być także wynikiem uszkodzenia dróg wzrokowych począwszy od siatkówki po korę mózgu. Może być również efektem ubocznego działania leków lub związków chemicznych. Najczęstsza forma ludzkiej ślepoty barw pociąga za sobą problemy w odróżnianiu barw czerwonych, żółtych i zielonych od innych barw. 

Soczewki w okularch EnChroma, dzięki domieszce, blokują światło o długościach fali pomiędzy trzema głównymi kolorami, zmieniając sposób, w jaki oczy reagują na światło. Prace nad nimi trwały wiele lat – firma uważała, że odsetek osób, które widzą kolory, jest za niski. Wyjściowy pomysł to przypadkowe odkrycie – firma tworzyła okulary, które miały chronić wzrok chirurgów i pomagać im w odróżnieniu tkanek od krwi podczas operacji laserowych, jednak zupełnym przypadkiem trafiły one raz w ręce osoby cierpiącej z powodu ślepoty barw, która zaczęła w nich dostrzegać kolory.

Z założenia okulary miały pomagać dostrzegać kolory osobom, które je noszą – co podkreśla produkująca je firma (nazywając okulary „urządzeniem wspomagającym”). Wiele z nich jednak, po zdjęciu okularów, twierdzi, że nadal widzi kolory. Z ich relacji wynika, że czerwony i zielony stają się bardziej intensywne. Póki co nie ma badań naukowych, które potwierdziłyby takie zjawisko, eksperci mówią jednak, że trwała zmiana w widzeniu jest możliwa – teoretycznie mózg mógłby przyzwyczaić się do postrzegania różnych kolorów dzięki okularom i rozpoznawać te kolory nawet po ich zdjęciu. Niektórzy z nich wątpią jednak w skuteczność okularów EnChroma – ich zdaniem, wrażenie postrzegania kolorów jest bardzo subiektywne i wynika raczej z tego, że osoby, które zaczynają postrzegać intensywniejsze kolory, czują się oszołomione i mają wrażenie, że widzą takie same kolory jak osoby z normalnym wzrokiem. 

Póki co okulary przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych (kosztują ok. 400 dolarów), trwają prace nad okularami dla dzieci. 

BB

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie