108 obserwujących
5767 notek
13829k odsłon
3755 odsłon

Prezydent podpisał ustawę medialną, o służbie cywilnej i 6-latkach

Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta, fot. TVN24/kadr z filmu
Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta, fot. TVN24/kadr z filmu
Wykop Skomentuj390

Andrzej Duda podpisał ustawę o radiofonii i telewizji. Prezydent podpisał również ustawy o sześciolatkach, służbie cywilnej i ubezpieczeniu społecznym dla rolników.

Mała ustawa medialna

Tak zwana mała ustawa medialna, przyjęta pod koniec grudnia przez parlament, zakłada wygaśnięcie mandatów obecnych władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Prace nad kolejnymi zmianami w mediach mają potrwać kilka miesięcy. 

Aktualizacja: Znamy rywali Kurskiego w walce o fotel prezesa TVP 

Rzeczniczka Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska podkreśliła, że Andrzej Duda będzie się bacznie przyglądał mediom publicznym i zwracał uwagę , żeby „cechowały się bezstronnością w stosunku do każdej strony sceny politycznej”. 

Aktualizacja: Opozycja o ustawie medialnej: skok na pieniądze, zamach na prawdę

Ustawa o służbie cywilnej

Zgodnie z treścią ustawy o służbie cywilnej wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Zgodnie z kolejnym zaakceptowanym rozwiązaniem, stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Aktualizacja: PE apeluje o zbadanie przez KE polskich ustaw m.in. o mediach i policji

Ustawa o oświacie

Ustawa o oświacie znosi obowiązek szkolny sześciolatków. W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje ich prawo do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla czterolatków.

Aktualizacja: Nowy rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni

Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r. 

Aktualizacja: Zalewska przedstawiła założenia nowej reformy edukacji 

źródło tvp.info, gazeta.pl

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj390
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale