Stanisław Karczewski, fot. PAP/Tomasz Gzell
Stanisław Karczewski, fot. PAP/Tomasz Gzell

Przesiedlenia wojenne - w ciągu 10 lat Polacy mają wrócić ze Wschodu

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 58

Polskie władze zrobią wszystko, by zapewnić repatriację Polakom - zapewnił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Są plany dokończenia w ciągu najbliższych 10 lat repatriacji Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego.

PiS chce ułatwić repatriację

- Znajdziemy dla Was w nim miejsce. Nowelizujemy ustawę o Karcie Polaka. Ułatwimy jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Robimy to szczególnie z myślą o naszych rodakach zagrożonych rosyjską interwencją na Ukrainie. Rodakom na Białorusi, którym miejscowe władze utrudniają staranie się o Kartę Polaka chcemy ułatwić uzyskiwanie jej w Polsce. Osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski, otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu - powiedział marszałek.

- Przezwyciężymy dotychczasowe trudności. Stworzymy rządowy program przesiedlania do Polskitych wszystkich osób pochodzenia polskiego i ich rodzin, którzy tego zechcą. A tych, którzy zdecydują się pozostać, wspierać będziemy nadal w utrzymywaniu łączności z krajem - podkreślał.

Karczewski poinformował, że w najbliższym czasie odwiedzi Kazachstan, gdzie przedstawi tamtejszym władzom polski program.

Karczewski zachęca do powrotu Polaków z Zachodu

Marszałek zachęcał też do powrotu Polaków, znajdujących się na Zachodzie. - Będziemy się starać tworzyć takie warunki w kraju, by każdy tu znalazł swoje miejsce, mógł zaspakajać ambicje i realizować plany.

Apelował zarazem, by ci którzy jednak pozostaną za granicą, nadal służyli Polsce. - Wasze sukcesy za granicą, wasza wysoka pozycja zawodowa i społeczna jest najlepszą wizytówką i promocją Polski w świecie. Zależy nam, aby młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają i tam zakładają rodziny, uczyli swe dzieci mówić po polsku. Bo język polski jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków - apelował.

Przyjadą głównie osoby z Ukrainy, Białorusi i innych krajów byłego Związku Sowieckiego

Dzięki nowelizacji ustawy o Karcie Polaka w ciągu najbliższych lat może do Polski przyjechać i osiedlić się nawet 100 tys. osób polskiego pochodzenia - głównie z Ukrainy, ale i z Białorusi oraz innych krajów byłego Związku Sowieckiego.

Życzenia dla Polaków zagranicą od prezydenta

Karczewski wygłosił telewizyjne wystąpienie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, przypadającego 2 maja. Życzenia Polakom za granicą złożył też prezydent Andrzej Duda

- Dziękuję za wychowywanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskich i europejskich wartości, za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska – nasza wspólna Ojczyzna. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzę wam, drodzy rodacy, aby łączące nas więzi stawały się jeszcze silniejsze, abyśmy miłość do Polski potrafili przekazywać następnym pokoleniom. Życzę wam osobistego powodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności" - napisał prezydent.

Andrzej Duda podpisał też pierwszą inicjatywę legislacyjną Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej.    

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków"

 
źródło PAP
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka