Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. PAP/Marcin Obara

Gronkiewicz-Waltz chce w Warszawie komisji ds. reprywatyzacji

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 15

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz chce, aby na najbliższej sesji Rady Warszawy powołano komisję do sprawdzenia procesu przekształceń własnościowych nieruchomości warszawskich w latach 1990-2016. Propozycje w sprawie reprywatyzacji zgłosili też posłowie Nowoczesnej.

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji

W czwartek, na wniosek prezydent stolicy odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. - Liczę na to, że porządek sesji nadzwyczajnej będzie rozszerzony przez Radę Warszawy o punkt, w którym będzie powołana komisja do sprawdzenia procesu przekształceń własnościowych nieruchomości warszawskich w latach 1990-2016 - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy wymieniła trzy kwestie, które zamierza poruszyć podczas sesji: przygotowania do wejścia w życie małej ustawy reprywatyzacyjnej oraz praca nad dużą ustawą; kompleksowa informacja o pomocy lokatorom ze zwracanych nieruchomości; informacja całościowa o procesie reprywatyzacji w Warszawie, w szczególności uwzględniając całokształt prawny, wyroki, sądów i Trybunału.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych w ratuszu

- Chcemy pokazać, że proces reprywatyzacji trwa już 27 lat, że były kolejne zaniechania parlamentów i rządów i związku z tym ustawę, która powinna być prawie 30 lat temu wydana, zastępowało orzecznictwo sądów, bardzo zresztą różne - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy zapowiedziała także, że wszyscy dyrektorzy, ich zastępcy, a także naczelnicy najważniejszych biur stołecznego ratusza, którzy zarządzają majątkiem miasta, będą mieli obowiązek składania oświadczeń majątkowych w ciągu 30 dni. 

Propozycje Nowoczesnej dot. ustawy reprywatyzacyjnej

W Sejmie posłowie Nowoczesnej zaproponowali przygotowanie projektu ustawy reprywatyzacyjnej przez zespół parlamentarny z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów oraz ekspertów. Jak zaznaczyli, niezbędna dla rozwiązania kwestii reprywatyzacji jest współpraca ze strony PiS.

Wśród proponowanych przez Nowoczesną założeń znalazły się m.in. szacunek dla prawa własności oraz zapobieganie sytuacjom, w których stare krzywdy naprawiane są nowymi, np. w stosunku do lokatorów czy instytucji publicznych, a także przyznanie prawa do ubiegania się o reprywatyzację majątku dla wszystkich bez względu na narodowość (z uwzględnieniem umów międzynarodowych i wypłaconych wcześniej odszkodowań).

źródło TVN24/x-news

Posłowie Nowoczesnej chcą również powołania specjalnego funduszu reprywatyzacyjnego, w którym - ich zdaniem - oprócz Polski powinny wziąć udział co najmniej trzy inne państwa: Niemcy, Stany Zjednoczone i Izrael. Nowoczesna postuluje zarazem, by przygotowany przez parlamentarzystów projekt regulacji oparty był o wzorzec ustawy dotyczącej rekompensat za mienie zabużańskie oraz aby zawierał "oszacowanie kosztów i możliwości pokrycia tych kosztów, przed którymi stanie rząd Polski". 

Zarówno przedstawiciele PiS, jak i Nowoczesnej, pytani o to, jakie konsekwencje powinna ponieść prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, odpowiadają, że odpowiedzialność polityczna prezydent stolicy za sytuację z reprywatyzacją jest ewidentna, ale nie domagają się od niej ani dymisji, wprowadzenia zarządu komisarycznego, ani referendum czy przedterminowych wyborów w Warszawie.

Kontrowersje w związku z reprywatyzacjami w stolicy

W ostatnim czasie ogromne kontrowersje wzbudziła sprawa działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

W piątek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że zwrot działki przy PKiN był pochopny; odpowiedzialni są miejscy urzędnicy, którzy zostaną zwolnieni, oraz resort finansów. Zapowiedziała audyt, komisję ws. reprywatyzacji oraz wstrzymanie zwrotów.

źródło PAP

ja

Zobacz:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka