Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "Za życiem"

Prezydent podpisał ustawę "Za życiem", fot. PAP Jacek/Turczyk
Prezydent podpisał ustawę "Za życiem", fot. PAP Jacek/Turczyk

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". - To jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu i uważam, że należy to docenić - mówił Andrzej Duda w rozmowie z PAP. 

Zakres ustawy "Za życiem" 

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych.

Prezydent o konieczności rozbudowy programu

W niedawnym wywiadzie prezydenta dla PAP mówił on o ustawie "Za życiem", że to kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu, który należy to docenić. - Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę, znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę. W miarę jak będzie wzrastała zamożność polskiego społeczeństwa i państwa, to program ten powinien być rozbudowywany - powiedział prezydent. 

źródło PAP

Kompleksowy program wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

Premier Beata Szydło zapowiadała, że ustawa jest pierwszym elementem systemu wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. - Drugi element to jest program, ten szeroki program, który do końca roku zostanie przedstawiony. I trzeci element to jest kampania informacyjna, którą już niebawem również rozpoczynamy - mówiła szefowa rządu.

Zaznaczyła, że na program - oprócz szeroko rozumianej pomocy medycznej i wsparcia socjalno-finansowego - złoży się również "opieka edukacyjna".

- To będzie kompleksowy program, będziemy oczywiście etapowo włączali jego kolejne elementy. Zależy nam na tym, żeby zbudować profesjonalne centra koordynacyjno-opiekuńczo-medyczne, w których będzie szeroka pomoc dla rodziny, dla rodziców i dla dziecka. Więc ten program złożymy do końca roku; oczywiście będzie konsultowany również z Radą Dialogu Społecznego - zapowiedziała premier.

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale