Premier Beata Szydło na konwencji #DobryRok. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Beata Szydło na konwencji #DobryRok. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Rok rządów PiS. Beata Szydło podsumowała #DobryRok

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 113

Premier Beata Szydło przedstawiła dorobek 12 miesięcy swoich rządów. Zapowiedziała reformę emerytalną, która będzie "domknięciem zobowiązań" PiS. - Nie uniknęliśmy błędów, ale potrafimy wyciągnąć wnioski - przyznała na konwencji w Kancelarii Premiera.

#DobryRok w Kancelarii Premiera

Według premier Szydło, rząd realizuje program, napisany przez Polaków i wybrany przez nich w kampanii wyborczej. - Przez ten ostatni rok nie uniknęliśmy błędów, ale potrafimy z tych błędów wyciągać wnioski, potrafimy je korygować i wiemy doskonale, że nasze wielkie zobowiązanie wobec was, uczciwego rządzenia, rządzenia dla ludzi, zajmowania się zwykłymi sprawami zwykłych ludzi, jest naszym zobowiązaniem, którego musimy dotrzymać - zwróciła się do wyborców.

Polityka społeczna PiS

Jako priorytet, szefowa rządu postawiła obniżenie wieku emerytalnego. - To nasze wielkie zobowiązanie, nasza pierwsza deklaracja jutro ma szansę, i wierzę głęboko, że zostanie spełniona. Domkniemy te deklaracje złożone państwu 16 listopada 2015 r. i wcześniej w kampanii wyborczej - powiedziała. PiS zamierza obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65. Projekt prezydenta Andrzeja Dudy pozytywnie zaopiniowała komisja polityki społecznej. Była to jedna z jego głównych obietnic w kampanii wyborczej.

500 Plus i Mieszkanie Plus

Premier Beata Szydło wiele miejsca poświęciła polityce społecznej. Sukcesem - jej zdaniem - jest program 500 Plus i Mieszkanie Plus. Pomoc w wysokości 500 złotych na dziecko otrzymało blisko 4 mln dzieci, a wkład finansowy państwa rząd oszacował na 13 mld złotych. - To było największe nasze zobowiązanie i oczekiwanie Polaków, którzy mówili: "chcemy godnie żyć, chcemy zarabiać tyle, by móc utrzymać rodziny, chcemy mieć możliwość korzystania z usług medycznych, chcemy mieć dobrą szkołę, chcemy po prostu mieć możliwość normalnego funkcjonowania" - wyliczała.

Reformy gospodarcze rządu

Rząd zrealizował obietnice podniesienia stawki minimalnej do 12 złotych za godzinę pracy. Kolejny przykład, który wymieniła premier: darmowe leki dla seniorów. - Przeprowadziliśmy zmiany, które pomogły seniorom: "Program 75 plus", ale też zajmowaliśmy się tą rodziną, która bardzo często wymagała instytucjonalnego wsparcia ze strony państwa - stwierdziła.

W sferze zmian w gospodarce, największymi reformami są podatek bankowy, uszczelnienie VAT i wdrożenie przepisów o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Stan gospodarczy Polski ma wydatnie poprawić plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Nie będzie ambitnych programów społecznych, jeśli nie będzie rozwoju, szybkiego rozwoju. - Został przygotowany plan odpowiedzialnego rozwoju, który teraz jest już gotów i w tej chwili wdrażamy jego kolejne ustawy. Plan odpowiedzialnego rozwoju, który daje szansę na dobrą przyszłość dla Polski - podkreśliła Szydło.

Kolejne sukcesy rządu, wymienione przez premier, to wsparcie dla przedsiębiorców poprzez obniżenie stawki CIT do 15 proc., otwarcie gazoportu, przekop Mierzei Wiślanej czy inwestycja drogowa Via Carpatia. - Polska musi być w awangardzie najszybciej rozwijających się państw, to jest nasz cel - powiedziała.

Zmiany w edukacji mimo protestów

Beata Szydło nie ugnie się przed strajkami części środowisk nauczycielskich - w tym ZNP. Reforma edukacji, jak mówiła w Kancelarii Premiera, będzie wcielana w życie. - Chcemy szkoły bezpiecznej i dobrej. Szkoły, która będzie wychowywała i będzie uczyła. Szkoły opartej na wartościach. Szkoły, w której współgospodarzami będą rodzice. Szkoły, w której będzie można godnie wykonywać zawód nauczyciela - wymieniała. Dodała, że zawód nauczyciela jest często niedoceniany, a reforma edukacji zaplanowano z myślą o nich. PiS zniosło obowiązek szkolny dla sześciolatków, a MEN planuje wygasić gimnazja i wprowadzić czteroletnie licea i szkoły zawodowe.

Polityka międzynarodowa

Premier zwróciła uwagę na kryzys Unii Europejskiej i zapewniła, że Polska nadal będzie składać propozycje zmian strukturalnych wspólnoty. - My chcemy, by Unia Europejska się rozwijała. Polska potrzebuje Unii, Unia potrzebuje Polski ale ta Unia Europejska musi się zmienić i takie projekty reform i zmian również przygotowujemy i będziemy je przedstawiać - zapewniła.

Polityka zagraniczna znacząco - według Beaty Szydło - zmieniła się w porównaniu z działaniami rządu PO-PSL. Nadrzędnym interesem rządu w dyplomacji jest dbanie o interes narodowy - dodała. - Chcemy mieć partnerów, sojuszników na całym świecie, ale chcemy też jasno powiedzieć, że polski rząd nigdy nie zrezygnuje z interesów polskiego państwa na rzecz jakichś układów, czy kompromisów międzynarodowych - przekonywała.

#DobryRok kontra #CzarnyRok

Wszystkie wystąpienia na konwencji w Kancelarii Premiera w mediach społecznościowych PiS relacjonuje pod hasztagiem #DobryRok. W odpowiedzi opozycja, krytykująca rząd, pisze: #Pisiewicze, #złyrok, #czarnyrok, #podłazmiana. PO i Nowoczesna przypominają o protestach nauczycieli, lekarzy i "Czarnych Marszach", kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego i wymianie kadr w spółkach skarbu państwa.

Hasztag #DobryRok do południa deklasował pomysły konkurentów. Jego zasięg w sieci do południa wynosił aż 10 mln użytkowników i jest liderem wśród tematów na polskim Twitterze.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Zobacz galerię zdjęć:

#ZłyRok według PO. Fot. Twitter
#ZłyRok według PO. Fot. Twitter "Czarna księga" Nowoczesnej. Fot. Twitter

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka