Jarosław Kaczyński dla Salon24: Saryusz-Wolski może objąć ważne stanowisko

Jarosław Kaczyński. Fot. PAP
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP

Były europoseł Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski może w przyszłości zająć jakieś ważne stanowisko. - Dopuszczam taką sytuację, choć dziś żadne decyzje nie zapadły – mówi w wywiadzie dla Salon24.pl prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.  


Publikujemy poniżej fragment rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim:

W międzynarodowej grze jaka Polska prowadzi, na ile zamierza Pan i polski rząd, wykorzystać doświadczenie i umiejętności Jacka Saryusz-Wolskiego?

To jest pytanie do pana Saryusz-Wolskiego. My jesteśmy do niego ciepło nastawieni. Żeby było jasne - nie było żadnych naszych zobowiązań wobec niego. Jego działanie było pro bono. Natomiast jeśli będzie chciał z nami współpracować, będziemy usatysfakcjonowani. Dziś jednak  jest on wolnym elektronem.

Czy dopuszcza Pan myśl, by Jacek Saryusz-Wolski zajął jakieś ważne stanowiska?

Dopuszczam, jak najbardziej. Ale żadnych decyzji w tej sprawie nie ma. Proszę pamiętać, że to jest polityk o innej wrażliwości niż PiS. Na pewno bardzo poważny, ale inny niż my. Ma inny sposób działania. Sądzę, że są nasi politycy, którzy gdyby otrzymali taką propozycję jak Saryusz-Wolski byliby niezwykle aktywni medialnie i sami prowadziliby bardzo energiczny lobbing. No ale cóż pan Saryusz-Wolski to człowiek zupełnie innego typu. I my to szanujemy. Jego ogromne kompetencje i przywiązanie do idei jedności Europy ale także szczery patriotyzm mogą się Europie i Polsce przydać.

A jak Pan prezes ocenia sprawność rządu Beaty Szydło po półtora roku działalności?

Nigdy nie ma sytuacji idealnych i zawsze można wiele poprawiać. Ale nie ma żadnych powodów, by dziś ten rząd miał być zmieniany.

Które z resortów ocenia Pan najlepiej?

Jestem pełen uznania dla pani premier. Wiem, co to oznacza nacisk całej Rady Europejskiej. A pani premier była w tych dniach w ciężkim stanie po wypadku samochodowym. Jestem z niej dumny i bardzo jej wdzięczny za postawę podczas tych rozmów.

Generalnie bardzo wysoko oceniam działalność wicepremiera Morawieckiego. W ministerstwie rozwoju pracuje też Jerzy Kwieciński, którego praca w pozyskiwaniu funduszy unijnych przynosi znakomite efekty, jak niegdyś praca Grażyny Gęsickiej. Dobrze oceniam panią minister Zalewską – reforma edukacji idzie dobrze. Bardzo dobrze oceniam ministra Macierewicza, choć zaszkodziły mu incydenty rozdmuchane przez media z jego młodym współpracownikiem Bartłomiejem Misiewiczem. Świetnie radzi sobie Mariusz Błaszczak. Ciężko i efektywnie pracuje nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

A jak się współpracuje z Jarosławem Gowinem?

Mamy w wielu sprawach różne poglądy, na przykład dotyczące reformy szkolnictwa wyższego. Ale współpracuje nam się dobrze. Niedawno przez siedem godzin, do trzeciej rano rozmawialiśmy z posłami, senatorami i ministrami z partii Jarosława Gowina i nim samym oczywiście. Było to bardzo ciekawe spotkanie, padało tam wiele ciekawych pomysłów.  Zdajemy sobie sprawę z różnic, ale tworzymy szeroki obóz. Nasze osobiste stosunki są bardzo dobre, jesteśmy w stanie rozmawiać, nie ma żadnej wrogości, wręcz przeciwnie. Naszej koalicji nic nie zagraża.

Rozmawiali Bogna i Igor Janke

O tym, jaką powinniśmy prowadzić politykę z Niemcami, jak walczyć o kształt Unii Europejskiej, o współpracy w Viktorem Orbanem i Angelą Merkel; o tym czy Donald Trump jest dla Polski groźny – w dalszej część wywiadu, którą opublikujemy jutro.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka