Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625471 odsłon
Salon24 news, 14 czerwca 2017 r.

Odtajnienie zbioru zastrzeżonego przełożone. Powód? Lekceważenie IPN

2489 86 0 A A A

Mimo wielu zapowiedzi i obietnic, 16 czerwca nie nastąpi odtajnienie zbioru zastrzeżonego. Służby specjalne nie dotrzymały terminu przeglądu i wyodrębnienia dokumentów. Sławomir Cenckiewicz mówi wprost: zlekceważono IPN.

W znowelizowanej i przyjętej przez Sejm ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, widnieje zapis na temat odtajnienia tzw. zbioru zastrzeżonego. Po 15 czerwca, dokumenty, które nie zostaną przejrzane przez służby specjalne i nie otrzymają klauzuli "tajne", staną się upublicznione dla historyków i badaczy. Cywilne i wojskowe służby dostały rok czasu, by zdecydować o losach akt ze zbioru zastrzeżonego. Od nich zależało, jakie dokumenty pozostaną niejawne dla opinii publicznej ze względu na ryzyko dekonspiracji czynnej agentury i oficerów. Po otrzymaniu rekomendacji, to prezes IPN podejmuje ostateczną decyzję o ujawnieniu lub utajnieniu akt ze zbioru zastrzeżonego.

Przeglądu "zetki" miały dokonać ABW, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna oraz Służba Wywiadu Wojskowego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Jak ujawnił Sławomir Cenckiewicz z obietnicy wywiązała się tylko Straż Graniczna, podlegająca MSWiA Mariusza Błaszczaka.

Problemy ze zbiorem zastrzeżonym IPN

- Zgodnie z ustawą 16 czerwca powinni państwo otrzymać informację, ile dokumentów z tzw. zbioru zastrzeżonego uzyskało klauzulę tajności, którą nadaje Instytut Pamięci Narodowej. Niestety tej informacji dzisiaj nie możemy podać. Wynika to z tego, iż dopiero w ubiegłym tygodniu Agencja Wywiadu, a w tym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała nam swe wnioski, którym dokumentom proponują nadać klauzulę tajności. W sumie to jest ponad 1500 sygnatur - tłumaczył na konferencji prasowej prezes IPN, Jarosław Szarek.

- Nie jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie, może kilkudziesięciu godzin, zapoznać się z tymi dokumentami - ocenił. Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej wykazali opieszałość w przeglądzie dokumentacji ze strony wojskowych służb specjalnych, które nie naniosły żadnych przeciwwskazań do ujawnienia zasobu archiwalnego. - Jeżeli chodzi o Służbę Wywiadu Wojskowego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, nie mamy żadnych takich wniosków, natomiast obie te służby w dużym procencie nie wypowiedziały się co do swojego zbioru. Co do SKW, to nie mamy ich stanowiska co do 71 proc. ich zbioru, co do SWW - to jest to 25 proc. - powiedziała dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Służby specjalne lekceważą IPN

Sławomir Cenckiewicz nie ukrywa, że winę za bałagan przy wyodrębnianiu zbioru zastrzeżonego ponoszą służby specjalne. - Za tę sytuację odpowiadają służby, które - mówiąc wprost - zlekceważyły IPN i jego prośbę, by wspólnie przyjrzeć się dokumentom ze zbioru. W gruncie rzeczy jesteśmy daleko w polu, bo nawet jeśli wpłyną wszystkie rekomendacje służb w ostatnich godzinach przed 16 czerwca br., to i tak nie zdążymy tego w IPN zweryfikować bo jest to proces niezwykle żmudny i pracochłonny - podkreślił członek Kolegium IPN.

- Tylko służby podległe ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi zachowały się wzorowo, czyli Straż Graniczna, w której gestii znalazły się materiały byłych Wojsk Ochrony Pogranicza. Już dawno Straż Graniczna dokonała przeglądu, godząc się w zasadzie na ujawnienie wszystkiego. Co do wszystkich pozostałych tajnych służb mamy – delikatnie mówiąc – różnego typu wątpliwości - stwierdził historyk. Dodajmy, że we wszystkich służbach dokonano wymiany kierownictwa po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych.

16 czerwca nastąpi faktyczny koniec zbioru zastrzeżonego, który powstał w 1998 roku w celu ochrony tajnych informacji ze względu na "bezpieczeństwo państwa". To "będzie połowicznym sukcesem, bo instytucja zbioru zastrzeżonego przechodzi wprawdzie do lamusa, ale skutki tego potworka prawno-ustrojowego wmontowanego w strukturę działania IPN jeszcze jakiś czas potrwają" - ostrzega Sławomir Cenckiewicz.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Polityka