Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3411 notek 7662241 odsłon
Salon24 news, 17 czerwca 2017 r.

Prezes IPN: Zrobimy wszystko, żeby zlikwidować zbiór zastrzeżony

839 61 0 A A A

Jarosław Szarek stwierdził, że celem strategicznym Instytutu jest "oderwanie się od postkomunistycznego dziedzictwa".

Szef IPN podkreślił, że ustawowym zadaniem Instytutu jest rozliczenie i zbadanie postkomunistycznego dziedzictwa oraz przekazanie społeczeństwu prawdy o zdradzie i bohaterstwie ludzi z czasów PRL.

- IPN nie godzi się na budowę wolnej Polski na komunistycznych fundamentach. Tę pępowinę z PRL musimy przeciąć i przetniemy ją – dodał. Odnosząc się do tzw. zbioru zastrzeżonego, czyli tajnych archiwów po PRL, o których tajności dokumentów od piątku decyduje IPN zaznaczył, że "IPN uczyni wszystko, żeby zbiór zastrzeżony faktycznie przestał istnieć; żeby nie było tam żadnych tajemnic".

- Zachęcamy też innym żeby poszli tym śladem. Trzeba odtajnić raport o WSI i inne tego typu dokumenty. PRL się skończył przed 28 laty i nie możemy pozwolić, żeby jakiekolwiek tajemnice pętały dziś naszą swobodę. Potrzeba nam odwagi, bo tylko tak będziemy naprawdę wolni – zaznaczył Szarek.

Szarek podczas swojego wystąpienia na XII zjeździe Klubów Gazety Polskiej. Bierze w nim udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. W sobotę honorowym gościem ma być prezydent Andrzej Duda.

Prezes IPN wielokrotnie dziękował za aktywność "w zmienianiu Polski" obecnym w Spale członkom Klubów Gazety Polskiej. - Państwo w swoich małych ojczyznach działają na rzecz zerwania z dziedzictwem komunistycznym. I państwo są w tym dziele skuteczni. To dzięki tej determinacji zmieniano nazwy ulic, nazwy szkół, usuwano komunistyczne upamiętnienia. Sami byśmy tego nie zrobili (…) Dzisiaj nie możemy w tym ustawać – powiedział.

źródło: PAP

KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka