Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
85 obserwujących 4807 notek 10945389 odsłon
Salon24 news, 3 sierpnia 2017 r.

Start Przystanku Woodstock. Owsiak pozdrawia ze sceny ministra Błaszczaka

624 29 0 A A A
Inauguracja 23. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, fot. PAP/Lech Muszyński
Inauguracja 23. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, fot. PAP/Lech Muszyński

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się 23. Przystanek Woodstock. - Jest fantastyczna atmosfera mimo wszelkich trudności, mimo sytuacji, które nawet powodowały, że baliśmy się czy Przystanek Woodstock damy radę otworzyć - mówił Jerzy Owsiak. 


Tradycyjnie festiwal rozpoczął się od kolejarskiego sygnału do "odjazdu", który dał ostatni zawiadowca stacji kolejowej Żary Roman Polański. Zaraz potem rozległy się dźwięki utwory „Glory, Glory Alleluja” w wykonaniu orkiestry dętej z Kostrzyna Nad Odrą. Następnie na Dużej Scenie pojawił się pierwszy zespół – grupa Łąki Łan i rozpoczęły się koncerty.

Wcześniej, po powitaniu przez Jerzego Owsiaka, kilkadziesiąt tysięcy ludzi odśpiewało fragment hymnu Polski, a Owsiak mówił m.in.: - Przez te kilka dni bądźmy tym najpiękniejszym kawałkiem ziemi, kawałkiem ziemi, która nas łączy, który pokazuje bez względu na kolor swojej filozofii, swojej religii, swojej polityki – tu ma miejsce. Na tej wspólnej ziemi, na Przystanku Woodstock, najpiękniejszym festiwalu świata.

Zaapelował do wszystkich o dbanie o własne bezpieczeństwo i podziękował za przyjazd na festiwal, zimowy finał WOŚP. Mówił, żeby podczas Woodstocku pokazać wszystkim, że tu można się śmiać i być ze sobą, a przemoc nie prowadzi do niczego dobrego. - I uwaga. Pozdrawiamy pana ministra. Wiemy, którego – dodał. Była to aluzja do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który w czerwcu wydał negatywną opinię na temat festiwalu. Na te słowa widownia zareagowała wesołą owacją.

Podczas konferencji oszacował, że na imprezę przyjechało dotychczas ok. 60 tys. osób. Ocenił, że koszty organizacji Przystanku zamkną się w kwocie 10 mln zł. - Jesteśmy w ogóle otwarci, pełni wiary, że to ludzie tworzą ten Przystanek Woodstock. To nie my. My jesteśmy częścią, pomysłodawcą, żeby to zrobić, ale bez ludzi, by tego nie było rady zrobić w takiej wersji, jak to robimy. Otwarty festiwal. Nie ma biletów, nie ma generalnie ogrodzeń, każdy tu przychodzi. Ma być bezpiecznie, to ludzie muszą czuwać także nad bezpieczeństwem. Tego nie załatwia się dokumentami, tego nie załatwia się przepisami. Nikt, jak my o to bezpieczeństwo nie zadba. Jestem wyluzowany, oczekujący, że będzie piękny festiwal – podkreślił szef WOŚP.

Na festiwalu pojawili się też politycy PO. Oprócz lidera Platformy Grzegorza Schetyny przyjechali m.in. były minister sprawiedliwości Borys Budka i b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, a także samorządowcy. - Jesteśmy dumni z tego festiwalu - mówił Schetyna. Zadeklarował, że Platforma chce wspierać uczestników Przystanku Woodstock, by mogli przyjeżdżać do Kostrzyna i bawić się. - Organizatorom takich imprez trzeba pomagać, a nie przeszkadzać – przekonywał lider Platformy. W strefie promocyjnej regionu lubuskiego złożył podpis na symbolicznej tablicy "My, Europejczycy!"; na scenie polityków nie było.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt powiedział, że nie miał sygnałów o poważnych incydentach. Oszacował, że do miasta pociągami przyjedzie łącznie ok. 70 tys. ludzi. 15 tys. miejsc przygotowano na specjalnych parkingach i trzeba liczyć średnio po cztery osoby w aucie.

Festiwal podzielono na wiele stref. Większość z uczestników imprezy rozbiła swoje namioty na rozległym polu. Pozostali zrobili to w okalającym to miejsce lesie. Jest też pole campingowe, gdzie za opłatą można postawić namiot czy przyczepę.


W tym roku przez trzy festiwalowe dni na czterech scenach łącznie zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpią m.in. Archive, Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Qemists, Nothing But Thieves, Michał Urbaniak & Urbanator, Slaves, Prong, Wilki, The Bloody Beetroots, Łąki Łan, Tabu, Blues Pills, Dub Inc., Mando Diao, Clock Machine, Frank Turner & The Sleeping Souls, Annisokay, Molotov Jukebox, House Of Pain, Speaker First, RSC, Mesajah, LemON, Zdrowa Woda, Roan, Counterfeit, Pawbeats Orchestra, Skicki-Skuik, EABS, Wojciech Mazolewski Quintet oraz New Model Army.

W ramach festiwalowej Akademii Sztuk Przepięknych odbywają się spotkania ze znanymi postaciami świata kultury, polityki i sportu. Na terenie Akademii i w kilku innych lokalizacjach uczestnicy festiwalu mogą brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. W tym roku w ramach tej zbiórki publicznej na sprzęt dla polskich szpitali udało się zebrać ponad 105 mln zł. Jak zapewnia WOŚP Przystanek Woodstock nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału.

Woodstock to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie gromadzący co roku po kilkaset tysięcy uczestników. Impreza potrwa do nocy z soboty na niedzielę. W granicznym Kostrzynie nad Odrą na Ziemi Lubuskiej odbywa się po raz 14. na terenie byłego poligonu. Obszar ten zmienił się w polowe miasto z całą infrastrukturą. Podobnie jak przed rokiem, także i teraz impreza w wyznaczonych strefach ma status imprezy podwyższonego ryzyka. Dla organizatora oznacza to dodatkowe obowiązki, m.in. zapewnienie większych służb porządkowych i informacyjnych czy ograniczenia w sprzedaży alkoholu.

Pierwszy Przystanek Woodstock odbył się w lipcu 1995 roku w Czymanowie na Pomorzu, a następna edycja w Szczecinie-Dąbiu. Od 1997 roku festiwal jest niemal bez przerwy związany z Ziemią Lubuską. Do 2003 roku odbywał się w Żarach, z wyjątkiem 6. edycji, która miała odbyć się w 2000 r. Lęborku, ale z uwagi na protesty nie doszła do skutku. Odbył się tam tzw. dziki Przystanek Woodstock. Od 2004 roku festiwal gości w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 03.08.2017 18:28. Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:29.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Kultura