139 obserwujących
7201 notek
18667k odsłon
3533 odsłony

Zwarcie A. Dudy z kolejnym ministrem. Tym razem chodzi o płace w szpitalach

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Fot. PAP
Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Fot. PAP
Wykop Skomentuj98

Prezydent domaga się od ministerstwa zdrowia regulacji płac dla pracowników medycznych. Wysłał list do ministra zdrowia, teraz otrzymał odpowiedź. Konstanty Radziwiłł pisze m.in.: "stale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze".

Nowa regulacja o wynagrodzeniach w szpitalach może uderzyć w pielęgniarki i położne - alarmuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. W dodatku pracownicy medyczni o różnym poziomie wykształcenia będą zarabiać tak samo. Andrzej Duda otrzymał list od pielęgniarek i położnych w tej sprawie.

- Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni albo inni pracownicy wykonujący zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia, ale również nie posiadający specjalizacji, otrzymali wyższy współczynnik pracy. Prawdopodobnie "tak jakoś wyszło" w procesie legislacji. Jest to oczywisty błąd. Nie można go w żaden racjonalny i logiczny sposób wytłumaczyć. Pracownicy medyczni, od których wymaga się wyższego wykształcenia, a nie posiadający jeszcze specjalizacji zostali zróżnicowani na lepszych i gorszych - poinformowały prezydenta.

Andrzej Duda napisał zaniepokojony do Konstantego Radziwiłła. - Organizacje zrzeszające pracowników zawodów medycznych zwracają uwagę, że ustawa odnosi się tylko do niektórych grup pracowników zatrudnionych w placówkach medycznych. Pominięci zostali pracownicy administracyjni i statystyki medycznej, sakowe i sanitariusze - czytamy w liście, wysłanym do ministerstwa zdrowia pod koniec lipca. Prezydent oczekuje kompleksowych regulacji ws. wynagrodzeń dla pracowników medycznych.

Resort zdrowia nie opublikował jeszcze treści listu. O tym, co znalazło się w odpowiedzi do Andrzeja Dudy, poinformowano RMF FM. "W odpowiedzi na list Pana Prezydenta, Pan Minister podziękował za podpisanie Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych i przekazał szczegółowe wyjaśnienia. Zapewnił, że kwestia wynagrodzeń dla pracowników całego sektora jest kluczową determinantą dobrej jakości i dostępności świadczeń medycznych, dlatego stale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze, a w podejmowanych działaniach trzeba kierować się szeroko pojętym interesem społecznym i uwzględniać uwarunkowania prawno-instytucjonalne. Podkreślił, że wynagrodzenia pracowników służby zdrowia od lat pozostają jednym z wiodących tematów w dyskusji publicznej, a od chwili powołania obecnego rządu, zmiany w tym obszarze są jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia" - zakomunikowano.

Ministra Konstantego Radziwiłła krytykował ws. niesprawiedliwych wynagrodzeń od września 2016 roku szef NSZZ "Solidarność", Piotr Duda. Prezydent, mimo że podpisał ustawę rządową, zaapelował o sprecyzowanie ustawy, by nie doszło do nieporozumień w personelach szpitalnych. Andrzej Duda ostatnio nie ma najlepszych relacji z ministrami: Antonim Macierewiczem, Zbigniewem Ziobro i Witoldem Waszczykowskim.

Źródło: RMF FM

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.tale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-jest-odpowiedz-ministra-zdrowia-na-list-prezydenta-ws-pracow,nId,2428028#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Wykop Skomentuj98
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka