Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 4901 notek 11197679 odsłon
Salon24 news, 13 października 2017 r.

33. Warszawski Festiwal Filmowy: ponad 200 filmów, 70 premier

289 0 0 A A A
Najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego „Pewnego razu w listopadzie…” otworzy 33. WFF. Fot. wff.pl
Najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego „Pewnego razu w listopadzie…” otworzy 33. WFF. Fot. wff.pl

Rozpoczyna się 33. WFF.  Festiwal zainauguruje uroczysta premiera "Pewnego razu w listopadzie...", najnowszego filmu Andrzeja Jakimowskiego.

Festiwal potrwa od 13 do 22  października 2017 r. Zaplanowano 28 światowych, 27 międzynarodowych i 13 europejskich premier. W programie 119 filmów pełnometrażowych i 76 krótkometrażowych z 36 krajów. - Nie ma takiego festiwalu w Polsce, z taką mnogością - mówi Stefan Laudyn, dyrektor WFF.

"Pewnego razu w listopadzie..." to najnowszy obraz Andrzeja Jakimowskiego, znanego między innymi z filmu "Zmruż oczy". To opowieść o Marku (Grzegorz Palkowski) i jego matce (Agata Kulesza), którzy w Dzień Niepodległości w wyniku eksmisji tracą dach nad głową i trafiają do jednego ze stołecznych skłotów. Ale do budynku próbuje wedrzeć się grupa rozwścieczonych chuliganów.
Zobacz także: Laureaci 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
 
Uczestnicy 33. WFF zobaczą również "Zanurzonych", najnowszy film Wima Wendersa ("Buena vista social club"). Jedną z najbardziej oczekiwanych tegorocznych festiwalowych projekcji będzie "Łagodna" Siergieja Łóźnicy. To porażająca opowieść o współczesnej prowincjonalnej, skorumpowanej, posowieckiej Rosji. Kobieta próbuje dotrzeć do skazanego męża, który utkwił w kafkowskim labiryncie rosyjskiego więziennictwa. Krytycy i sympatycy kina Łoźnicy zastanawiają się, czy będzie to obraz równie wstrząsający, jak źle odebrany przez władze Rosji wcześniejszy film reżysera, "Szczęście ty moje".  
 
Prezentowane na festiwalu produkcje powalczą ze sobą w kilku kategoriach, w tym w najważniejszej - Konkursie Międzynarodowym, pomyślanej dla filmów fabularnych powyżej 60 minut. O nagrodę konkurować będzie 15 filmów, m.in. "2557" (reż. Roderick Warich, Niemcy), "Balkan Noir" (reż. Drażen Kuljanin, Szwecja), "Bomba" (reż. Ralston Gonzales Jover, Filipiny), "Czuwaj" (reż. Robert Gliński, Polska), "Gdybyś mu zajrzał w serce" (reż. Joan Chemla, Francja), "Górnik" (reż. Hanna Slak, Słowenia, Chorwacja) oraz "Karta pokładowa" (reż. Mehdi Rahmani, Iran).
 
Najlepszy film Konkursu Głównego wybierze jury w składzie: Claudia Landsberger, Jan Hryniak, Denis Ivanov, Eran Riklis oraz Ivica Zubak.
 
Na tym nie koniec festiwalowych atrakcji: przed nami Konkurs Filmów 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażówek w dorobku ich reżyserów, gdzie zobaczymy m.in. pokazane wcześniej w Gdyni w Konkursie Głównym "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa i "Catalinę" Denijala Hasanovicia. Prócz tego wśród sekcji konkursowych znalazły się: Konkurs Wolny Duch (dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych), Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych (do 40 minut).
 
Festiwalowi będą towarzyszyć także wydarzenia branżowe, m.in. warsztaty dla młodych filmowców Warsaw Next, warsztaty dla dziennikarzy FIPRESCI Warsaw Critics Project oraz otwarte warsztaty "Sztuka Montażu", organizowane z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów

Projekcje będą się odbywały w Multikinie (Złote Tarasy) oraz w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki). Każdego dnia oprócz pokazów zaplanowano spotkania z twórcami.

Źródło: PAP
 
KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Kultura