Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5140 notek 11825943 odsłony
Salon24 news, 14 listopada 2017 r.

Stanowisko IPN w sprawie publicznych wypowiedzi Moniki Orlik-Arseniuk

3738 95 0 A A A
"Kształtowanie składu kadry kierowniczej należy do wyłącznych kompetencji prezesa IPN". Fot. PAP
"Kształtowanie składu kadry kierowniczej należy do wyłącznych kompetencji prezesa IPN". Fot. PAP

Kształtowanie składu kadry kierowniczej należy do wyłącznych kompetencji prezesa – informuje Instytut Pamięci Narodowej, odnosząc się do sporu byłego rzecznika Andrzeja Arseniuka z prezesem Jarosławem Szarkiem. 

Oświadczenie IPN wiąże się z wpisem w mediach społecznościowych Moniki Orlik-Arseniuk, pracownicy IPN, w którym poinformowała ona m.in. o szczegółach i kontekście degradacji służbowej jej męża Andrzeja Arseniuka (b. dyrektora Biura Prezesa i b. rzecznika IPN).

Monika Orlik-Arseniuk jest zatrudniona w Biurze Prawnym IPN, natomiast Andrzej Arseniuk został w połowie tego roku odwołany ze stanowiska dyrektora Biura Prezesa i rzecznika prasowego, jednak w dalszym ciągu pozostaje pracownikiem Instytutu, na zasadach ustalonych w wyniku porozumienia stron – poinformował Instytut.

Monika Orlik-Arseniuk, która pracuje w Instytucie od 2008 r., poinformowała w niedzielę wieczorem, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, związanej z jej chorobą, a także z faktem, że jest matką trójki małych dzieci. Stwierdziła również, że jej mąż Andrzej Arseniuk – były bliski współpracownik śp. Janusza Kurtyki (prezesa IPN w latach 2005-2010), a także wieloletni rzecznik prasowy IPN – został przez prezesa Szarka m.in. dwukrotnie zdegradowany. 

Obecnie Andrzej Arseniuk jest głównym specjalistą w pionie śledczym w oddziale warszawskim IPN.

Czytaj także: Szokujący list ciężko chorej żony pracownika IPN. Instytut wzywa do zaprzestania krytyki

– Nie neguję prawa prezesa IPN do doboru współpracowników – stwierdziła Monika Orlik-Arseniuk w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jak powiedziała: „Dla nas istotne są okoliczności w jakich to się stało, ich intensywność, czyli ile i jakich działań zostało podjętych w bardzo krótkim czasie, w naszej bardzo trudnej sytuacji, po tym gdy mąż był bardzo bliskim współpracownikiem Jarosława Szarka w czasie pierwszego roku jego prezesury”.

Za politykę personalną i kierowanie IPN odpowiada prezes IPN Jarosław Szarek oraz jego zastępcy wraz z dyrektorami biur i naczelnikami wydziałów Instytutu – mówi Sławomir Cenckiewicz, wiceszef Kolegium IPN. – Entuzjastą obecnego stanu rzeczy nie jestem (o czym pisałem wielokrotnie), a ludzie którym ufam odeszli lub odejdą w najbliższym czasie z IPN. Tym bardziej z tym chaosem nie mam nic wspólnego! – podkreślił Sławomir Cenckiewicz.

Kolegium IPN było na bieżąco informowane o sporze Arseniuków z prezesem. Wiceszef Kolegium IPN zaznaczył też, że „jeszcze rok temu” przyglądał się ścisłej współpracy prezesa z Arseniukiem i próbował bezskutecznie protestować przeciwko niektórym podejmowanym działaniom.

Wykorzystywanie prywatnych spraw w celu połączenia ich z negatywnym opisem sytuacji w firmie i obroną własnej pozycji zawodowej, wraz z prawem do zajmowanej funkcji i wysokich zarobków, jest – w jego ocenie – „emocjonalnym szantażem” i „rzeczą niedopuszczalną i obrzydliwą”. W 2008 r., po publikacji książki „SB a Lech Wałęsa”, Sławomir Cenckiewicz również stracił pracę w Instytucie (był wówczas dyrektorem gdańskiego pionu badawczego IPN), jednak „nigdy nie przyszło mu do głowy, by wysyłać na lewo i prawo wewnątrz-IPN-owską korespondencję”.

Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 14.11.2017 21:02. Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 08:30.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka