„Testuj. Lecz. Zapobiegaj” –  w piątek rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV. Fot. Pixabay
„Testuj. Lecz. Zapobiegaj” – w piątek rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV. Fot. Pixabay

Alarmujące dane: ponad połowa zarażonych Polaków nie wie, że są nosicielami HIV

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

W Polsce każdego dnia dwie, trzy osoby dowiadują się o zakażeniu HIV – alarmuje Społeczny Komitet ds. AIDS. 

„Testuj. Lecz. Zapobiegaj” – w piątek rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV. Według epidemiologów, ponad połowa zarażonych Polaków nie wie, że są nosicielami HIV lub HCV (wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Zobacz także: Dzień bez lekarza? Min. Radziwiłł: to wbrew etyce lekarskiej

– W Europie szacuje się, że jedna trzecia osób nie jest świadoma swojego zakażenia. W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza, według szacunków epidemiologicznych od 50 do 70 proc. żyjących z HIV nie wie o tym – mówi rzecznik prasowy Społecznego Komitetu ds. AIDS Maciej Nazarewicz. To powoduje, że mamy w Polsce dużą liczbę późno diagnozowanych, a co za tym idzie – zaawansowanych zakażeń. Wiele osób może też nieświadomie zakażać innych.

– Jako społeczeństwo mało przebadane, mamy wyraźną potrzebę zwiększenia wykonywalności tych badań, dlatego że osoby, które nie znają swojego statusu serologicznego, po pierwsze – zakażają innych, a po drugie – dowiadują się zbyt późno, kiedy ten układ odpornościowy jest bardzo osłabiony – podkreśla Maciej Nazarewicz.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z HCV, które może prowadzić do zwłóknienia, marskości, a nawet nowotworu wątroby. Według szacunków Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego 80 proc. jest nieświadoma zakażenia.

Zobacz również: Lekarze rezydenci kończą głodówkę. Będzie inna forma protestu

Europejski Tydzień Testowania ma zachęcić jak największą liczbę osób do wykonania badań w kierunku HIV i HCV. W tym roku wezmą w nim udział 632 organizacje z całej Europy, w tym 19 organizacji z Polski. 

Przebadać będzie się można w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Koszalinie, Opolu, Chorzowie, Gorzowie Wielkopolskim i Słupsku.

Badanie jest całkowicie anonimowe, a na wyniki czeka się jeden dzień. – Wystarczy przyjść i zgłosić się do punktu, w którym urzęduje doradca, który zleca badanie. Nie potrzeba mieć skierowania, dokumentu, nie trzeba się legitymować w żaden sposób – zapewnia Maciej Nazarewicz.

Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych. Do zakażenia HCV dochodzi głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi.

Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98-99 proc. chorych. W obu przypadkach obowiązuje zasada: im wcześniejsze wykrycie, tym lepiej. Według danych PZH, od 1985 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u ponad 22 tys. osób.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości