Europejski Indeks Jakości Powietrza to projekt Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej. Fot. airindex.eea.europa.eu
Europejski Indeks Jakości Powietrza to projekt Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej. Fot. airindex.eea.europa.eu

Nowość! Europejski Indeks Jakości Powietrza. Jak jest w Polsce?

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 38

Zanieczyszczenie powietrza to niewidoczny zabójca – twierdzą twórcy interaktywnej mapy, która pokazuje jakość powietrza na naszym kontynencie. 

Samorządy w Polsce od kilku lat, pod naciskiem opinii publicznej, coraz więcej uwagi poświęcają problemom ze smogiem. Nowa interaktywna mapa to kolejne narzędzie, dzięki któremu możemy na własną rękę sprawdzać, jak wygląda sytuacja choćby w naszym regionie. 

Czytaj także: Ursus stawia na elektryczne autobusy

Europejski Indeks Jakości Powietrza (European Air Quality Index) uruchomiły Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska. Mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tys. stacji pomiarowych w Europie. Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki – to wszystko można sprawdzić dzięki interaktywnej mapie. 

– Zanieczyszczenie powietrza to niewidoczny zabójca i dlatego indeks jakości powietrza jest niezbędny, by przekazywać obywatelom Europy informacje na temat stanu powietrza, którym oddychają – przekonuje komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.

Na mapie, która jest dostępna na stronie internetowej http://airindex.eea.europa.eu/, stacje pomiarowe zaznaczono za pomocą punktów w sześciu kolorach. Turkusowy oznacza dobrą jakość powietrza, czerwony sygnalizuje złą jakość, ciemnoczerwony – bardzo złą, a szary – brak danych. Dane dotyczące co najmniej jednej z pięciu substancji: ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych PM10 o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometra i cząsteczek PM2,5 o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. 

Obejrzyj: Nalot ekologów na odkrywkową kopalnię węgla

W przypadku Polski mapa wskazuje największe zagęszczenie trujących substancji na południu kraju.

Mapa dostarcza najnowsze informacje o jakości powietrza, ale po kliknięciu w dany punkt mamy dostęp do grafiki przedstawiającej sytuację z ostatnich stu dni. Jest tam też broszura na temat każdego kraju z przeglądem średniego rocznego zanieczyszczenia i wywołanych przez nie przedwczesnych zgonów.

W ostatnich latach jakość powietrza w Europie się polepszyła. Mimo to znaczna część Europejczyków, zwłaszcza mieszkańców miast, jest nadal narażona na szkodliwe substancje, których poziom przekracza europejskie normy, nie wspominając o bardziej surowych zaleceniach WHO. Wśród chorób wywoływanych przez niską jakość powietrza wymienia się choroby układu krążenia, zawały czy nowotwory płuc.

W 2014 roku zanieczyszczenie drobnym pyłem PM2,5, który może przenikać do krwiobiegu, spowodowało 420 tys. przedwczesnych zgonów w 41 krajach europejskich - wedłu danych EEA.


Źródło: forsal.pl

KW

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie fragmentu, cytowanie - tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości