Ul. Armii Ludowej w Warszawie ma zmienić nazwę na Lecha Kaczyńskiego, fot. ipn.gov.pl
Ul. Armii Ludowej w Warszawie ma zmienić nazwę na Lecha Kaczyńskiego, fot. ipn.gov.pl

„Dekomunizacja” nazw ulic nie wymaga zmiany dokumentów

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 45

MSWiA zapewnia, że mieszkańcy ulic, których nazwy ulegną zmianie na mocy ustawy dekomunizacyjnej, nie muszą wymieniać dokumentów.

Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, zmiany nazw wprowadza wojewoda w drodze zarządzeń zastępczych.

Zobacz także: Dekomunizacja - prawie tysiąc nazw ulic do zmiany

Tylko w Warszawie - na mocy zarządzenia wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery - w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej przemianowanych ma zostać 47 ulic, m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego oraz Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany nazw 47. ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej (wideo TVN24/x-news)



Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie. W Krakowie do zmiany wytypowano 64 nazwy, ostatecznie skończyło się na zmianie 5 patronów ulic (Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca i Jana Szwai). We Wrocławiu nazwy zmieniły 4 ulice. Ul. gen. Zygmunta Berlinga nazywa się Heleny Motykówny, a Armii Ludowej - Danuty Siedzikówny. W Łodzi wiadomo, że nazwę zmienią o ulice 1 Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, Batalionu Platerówek, Szymona Harnama i Salomona Jaszuńskiego, ale nie zaproponowano jeszcze nowych patronów.

Wojewoda wielkopolski skierował do IPN zapytania o zmianę aż 100 nazw ulic. Rada miasta Poznania podjęła decyzję, że w 2018 roku wszystkim nowym ulicom, skwerom i placom będą patronować wyłącznie kobiety. Dotyczy to nazw historycznych (wideo TVN24/x-news)



MSWiA poinformowało, że zmiany nie będą wymagały od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność.

"Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat" - poinformował resort.

2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Zgodnie z przepisami nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Dr M. Korkuć o dekomunizacji: Chodzi o polską rację stanu (PAP wideo)



Źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka