Rozmowa Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem. Fot. PAP/EPA
Rozmowa Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem. Fot. PAP/EPA

Spotkanie Morawieckiego z Junckerem. Szansa na poprawę relacji Polski z KE?

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 82

Rozmowa premiera Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem to pierwsze tego typu dwustronne spotkanie z szefem Komisji Europejskiej, odkąd władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość.

Politycy spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję ws. praworządności. Powinny one przynieść postępy do końca lutego - to wspólne oświadczenie po rozmowach. 

Wieczorne rozmowy Morawieckiego z Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem dotyczyły zarówno kwestii praworządności, jak i relacji Warszawa-Bruksela. W trakcie spotkania poruszone zostały tematy europejskie, agenda liderów i główne nadchodzące wydarzenia europejskie.

Czytaj: Komisja Europejska szykuje surową karę dla Polski

Na początku roku premier Morawiecki wyrażał nadzieję, że jego gabinet przekona do swoich rozwiązań dotyczących reformy sądownictwa „przynajmniej znaczną część opinii publicznej nawet w UE”. 

Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej. Źródło: x-news


Szef KE podkreślał z kolei niedawno, że kierowana przez niego instytucja nie prowadzi „wojny” z Polską, chce jednak, by jej obawy były traktowane poważnie. Komisja chce się zaangażować w dialog z nowym polskim rządem, a przyjęcie przez premiera Morawieckiego zaproszenia na spotkanie w Brukseli są oceniane przez KE jako „dobry początek”.

W dialogu z KE nie chodzi o ustępstwa, lecz o przedstawianie racji, które stoją za zmianami w wymiarze sprawiedliwości – stwierdził minister ds. europejskich Konrad Szymański.

– Kontrowersja dotycząca reform wymiaru sprawiedliwości trwa dwa lata, więc nie należy spodziewać się nagłych zwrotów w tej sprawie – przypomniał Konrad Szymański stwierdził. I podkreślił, że relacji Warszawy i Brukseli „nie można sprowadzać tylko i wyłącznie do sporu o kształt polskich reform”.

Rozmowa premiera z szefem KE to pierwsze dwustronne spotkanie tego typu, odkąd władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Beata Szydło nie miała dwustronnego spotkania z Junckerem, nie licząc rozmów na marginesie szczytów unijnych.

Polecamy: Komisja Europejska chce ukarać Polskę za nieprzyjęcie imigrantów

Komisja Europejska zadecydowała w drugiej połowie grudnia 2017 roku o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7.1 traktatu unijnego i dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji w sprawie praworządności. Po ogłoszeniu tej decyzji szef KE zaprosił premiera Morawieckiego do Brukseli w celu kontynuacji rozmowy rozpoczętej na grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Premier Morawiecki po spotkaniu z szefem KE: Potwierdziliśmy wolę współpracy (źródło TVN24/x-news)


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka